Diş Apsesi Patlarsa

'Sağlık Rehberi' forumunda Violet tarafından 15 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Diş Apsesi Patlarsa


  [​IMG]


  Hastalarda genellikle her diş sorununu iltihap sanmak gibi bir eğilim vardır. Dişi ağrısa iltihap, mine çürüğü iltihap, dişeti kanasa iltihap, dişleri sararsa iltihap, aft çıksa iltihap kısaca ağızda olan her şey iltihaptır sanki.

  Oysa iltihap; diş özüne kadar ulaşmış bir çürüğün içindeki mikropların diş özündeki damar-sinirlere zarar vermesi sonucu oluşur. Bu kapalı bölgede mikroplar daha da çoğalır, biriken sıvılar dışarı çıkmak ister kök ucundan dışarı çıkar çene kemiğine yayılır. Daha ileri safhalarda ise yüzünüzün, çenenizin şişmesine neden olur.

  Diş kökü içerisinde biriken iltihabi sıvı (apse) gece uykuda damarların sıcak ve hormonlar nedeniyle genişlemesi sonucu çok şiddetli basınç ağrısı yapar. Bu aşamaya gelmişse kanal tedavisinden başka şansınız kalmamıştır. Bu şekilde iltihaplanan diş özü (pulpa) ilaçlarla iyileştirilemez. Tek çözüm tırtıklı iğneye benzeyen özel kanal aletleri ile iltihaplanmış diş özünün çıkarılıp atılması ve kalan boşluğun mikroplardan temizlendikten sonra özel dolgu maddeleri ile doldurulmasıdır. Dişiniz mikroplardan arındırıldığı için ağrılarınız da, iltihabınız da geçer.

  Ayrıca dişeti hastalıklarının ileri safhalarında da iltihap oluşabilir. Diş taşı ve plak nedeniyle dişeti harap olur, dişi çevreleyen kemik erir ve dişin çevresinde bir cep oluşur. Bu cep zaman içinde tıkanır ve o bölgede oluşan iltihabi sıvı dışarı akamaz ve dişin etrafını şişirir. Dokular kemik gibi sert olmadığından bir süre sonra patlar ve genellikle yüzünüzün şişmesine neden olmaz. Şişlik sadece dişin çevresinde sınırlı kalır.

  Bu durumlarda doktorun yazdığı bir antibiyotik almak iltihabın yayılmasını önler ama asıl tedavi iltihabi sıvının yani apsenin akıtılmasıdır. Apse mutlaka akıtılmalıdır. Akıtılmazsa apse organize olur, etrafı sertleşir. Bu da ilerde başka sorunlar yaşamanıza neden olur.

  Dişinizin etrafında ya da yüzünüzde şişlik varsa,
  Ağrı kesiciyle bile geçmeyen ağrılar eşlik ediyorsa,
  Bir şey çiğnerken, dişinize dilinizle dokunduğunuzda ağrı oluyorsa,
  Dişiniz uzamış ya da birden sallanması artmış gibi geliyorsa,
  Akut dediğimiz iltihabınızın alevlendiği aşamadasınız demektir. İltihap akut durumda iken diş çekimi iltihabın vücuda yayılmasına neden olur. Antibiyotik verilerek tekrar kronikleşmesi yani alevin korlaşması beklenir. İltihabın akıtılması korlaşmayı ve sönmeyi hızlandırır.

  Bazen hastalar normal bir çürük ağrısını iltihap ağrısı ile karıştırır ve dolgu yaptırıp tedavi olacağına bir antibiyotik alıp ağrının geçmesini bekler. Sadece akut durumdayken yani yüz ve diş etrafında şişlik varken sizin düşündüğünüz iltihap vardır. Genelde farketmediğiniz kronik iltihap sırasında gereken tedavi yapılır ve mutlaka vakit geçirilmeden yapılmalıdır da. Genel olarak akut durumda çekim yapılmaz ama bazı durumlarda doktorunuz gerekli önlemleri alarak çekim kararı verebilir, şartlar çekimi gerektirebilir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Ara 2012