Diş Buğdayı Nasıl Yapılır Kısaca

'Bebek Bakımı' forumunda zamaneanne tarafından 24 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Diş Buğdayı Nedir  Diş Buğdayında Neler Yapılır
  [​IMG]


  Diş buğdayı eski bir Türk geleneğidir. İlk dişin çıkışını kutlamak için yapılan diş buğdayı, çocuğun dişlerinin daha sağlam olması, çabuk büyümesi ve rızkının artması dileğiyle yapılan kutlamadır.

  Davet ettiklerinize içinizden geldiği gibi hazırlayacağınız bir sofra da ikramlarınızı sunduktan sonra ( öneri : Bu sunuma diş şekli ve çevreleyen bebek temalı kurabiyeler masaya neşe katacağı gibi, isterseniz bir de diş temalı pasta ilave edebilirsiniz) diş buğdayı seremonisine geçebilirsiniz.

  Diş Buğdayı Tarifi

  Malzemeler:
  750 gr aşurelik buğday
  250 gr nohut
  250gr pudra şekeri
  100 gr dövülmüş fındık içi yada doğranmış fındık içi
  200 gr iri dövülmüş ceviz
  100 kuru üzüm
  1 paket hindistan cevizi
  200 gr kayısı kurusu

  Kutlamadaki inanışa göre, diş buğdayı ile çocuğun dişleri daha sağlıklı olacak ve daha çabuk büyüyecektir. Kaynatılmış buğdayın içine şeker, nar, ceviz gibi malzemelerin katılmasıyla hazırlanan diş buğdayın içine altın veya takı gibi malzemelerin saklaması da bu geleneğin bir parçasıdır. Altın kime çıkarsa, o kişi çocuğa bir hediye alır. Hatta bazı yörelerde, çocuğun dişinin çıktığı ilk gören kişi ona beyaz bir hediye almalıdır ki çocuğun dişleri daha beyaz olsun.

  Diş buğdayında yapılan şey sadece buğday haşlamak değildir tabiki...Bir de tepsi hazırlanır... Diş buğdayı tepsisine neler koyulur peki??

  -Kur'an-ı Kerim - Bebek eğer Kutsal Kitabımızı seçerse dinine bağlı olduğuna inanılır.
  -Altın - Bebek eğer altını seçerse aydınlık ve ferah içinde büyüyeceğine inanılır
  -Kalem - Bebek eğer kalem seçerse okuyacağına büyük adam olacağına inanılır.
  -Makas - Bebek eğer makası seçerse elinin hünerli olacağına inanılır.(şimdilerde büyük modacı olacağına inanılıyor:) )
  -Steteskop - Bebek eğer steteskop seçerse doktor olacağına inanılır.(Şimdilerde koymak çok moda )

  Salonun orta yerine isterseniz örtü serip tepsiyi üstüne koyup bebek tepsinin ortasına oturtulur ve bir tane nesne seçtirilir.Seçtikten sonra başından aşağıya çıkmayan diş sayısı kadar ( eğer bebeğin 2 dişi çıktıysa 30 tane buğday tanesi serpilir. eğer 3 dişi çıktıysa 29 tane serpilir.) buğday serpilir...Dişleri buğday tanesi gibi inci gibi olsun diye...Buğday tanesi gibi bereketli olsun diye...