dna nedir dna modeli nasıl yapılır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda YAREN tarafından 27 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Dna Nedir - Dna Modeli

  1. Çekirdek asitlerinin bulunuşu
  Friedrich Miescher, 1869 yılında irinde ve sombalığında fosforca zengin, karbon, azot ve hidrojen içeren yeni bir organik bileşen olan “Çekirdek asitlerini buldu.Biyologlar bu yeni maddenin kalıtsal şifrenin temeli olduğunu ancak 80 yıl sonra anlayabildi. Bu asitlerin yapı taşları da “Nükleotid olarak adlandırıldı. 1953te James Watson ve Francis Crick DNAnın modelini tahmin ederek, kalıtsal bilginin taşınmasını ve kendisini eşlemesini açıkladılar. Biyolojik bilgilerin DNAdan, RNA aracılığı ile, dönüşsüz olarak proteine bilgi aktarımı şeklinde olması “Sentral Dogma olarak adlandırıldı.

  2.DNAnın yapı taşları

  dnaonsayfanv4.

  Nükleotidler nükleik asitlerin monomerleridir. Yapılarında şu moleküller bulunur:

  a) Azotlu organik baz: Halka sayısına göre ikiye ayrılır:

  Pürinler: İki halkalı bir yapıya sahiptir. Adenin (A), Guanin (G).

  Primidinler: Tek halkalı bir yapıya sahiptir. Sitozin (S), Timin (T), Urasil (U).

  b) Beş karbonlu şeker: Nükleik asitlerde riboz (C5H10O5) ve deoksiriboz (C5H10O4) olmak üzere iki çeşit şeker bulunur.

  c) Fosforik asit (H3PO4): Fosforik asit diğer bir moleküle bağlanırken OH- gruplarından birini kaybeder ve fosfat grubu adını alır.

  3.DNAnın molekül modeli:

  Ø Şekil 1. Şekil 1 Watson-Crick modeli.

  dnaonsayfa1tf2.

  4.DNAnın Replikasyonu:
  Hücreler iki yeni hücre oluşturmak
  üzere bölünecekleri zaman, genom kendini eşler ve DNAnın kendini eşlemesi (replikasyon) adını verdiğimiz bu olay hücre çekirdeğinde gerçekleşir. Öncelikle baz çiftleri arasındaki zayıf bağlar açılır, iki iplik birbirinden ayrılır. Her iplik üzerinde eşleme yapılır ve yeni oluşan iplikler kalıp olarak kullandıkları ipliğin tamamlayıcısı olurlar ve bu şekilde oluşan iki yeni çift sarmal, orjinal sarmalın tam kopyasıdır.


  5.Ribonükleik asit:
  a) Messenger RNA (mRNA):
  DNA kalıbı üzerinde sentezlenir. Bu olaya transkripsiyon denir. mRNAya sentezlenecek protein bilgisi aktarılır. mRNAda komşu üç nükleotide kodon denir. her kodon bir amino asidi şifreler. mRNA DNAdan aldığı genetik şifreyi ribozomlara ***ürüp protein sentezinde görev yapar.

  b) Transfer RNA (tRNA):
  mRNAdan aldığı bilgi doğrultusunda sitoplazmadaki amino asitleri ribozoma taşır ve proteinin sentezlenmesini sağlar. Her tRNAda mRNAdaki kodonları okuyacak ve ona uyacak bir antikodon bulunur. Üç nükleotitten meydana gelir. tRNAda diğerlerinden farklı olarak A ile U, G ile S eşleşir.

  c) Ribozomal RNA (rRNA):
  Ribozomların yapısına katılır. DNA tarafından sentezlenen rRNA çekirdekçikte depolanır. Ribozomların alt birimleri oluşurken buradan alınıp kullanılır.
  alıntı

  Cevap: dna nedir dna modeli nasıl yapılır

  ya bu nasıl birşey ya bi türlü yapamadım gitti ....!!!!!
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Şub 2017
Yükleniyor...