Doğalgaza Karşı 'Dumanyak' ...

'Haberler' forumunda ßyFeaR tarafından 19 Haz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Doğalgaza Karşı 'Dumanyak' ...

  TÜRKİYE Kömür İşletmeleri (TKİ), doğalgaz ile mücadele edebilmek için, doğalgazla aynı ısı derecesinde, verimliliği diğer kömür sobalarına oranla daha yüksek olan ancak daha az zararlı gaz çıkartan soba üretti.

  TÜRKİYE Kömür İşletmeleri (TKİ), doğalgaz ile mücadele edebilmek için, doğalgazla aynı ısı derecesinde, verimliliği diğer kömür sobalarına oranla daha yüksek olan ancak daha az zararlı gaz çıkartan soba üretti. TKİ Genel Müdürü Dr. Selahattin Anaç, prototipi üzerinde 2 yıldır çalışılan çevreci soba 'Dumanyak'ın seri üretime geçtikten sonra her türlü pazarlama tekniğini kullanarak doğalgaz ile rekabet edeceklerini söyledi.

  Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı (YMGV), artan kömür madeni kazaları karşısında halkı bilgilendirmek ve Türkiye'de kömür madenciliğinin geldiği noktayı göstermek amacıyla Manisa'nın Soma İlçesi'nde bulunan TKİ'ye bağlı Ege Linyitleri İşletmesi'ne gezi düzenledi. Geziye YMGV Başkanı Prof.Dr. Güven Önal, TKİ Genel Müdürü Dr. Selahattin Anaç, İTÜ Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Orhan Kural ve çok sayıda gazeteci katıldı. Soma'da TKİ'ye bağlı Ege Linyitleri AŞ'nin Eynes maden alanında yapılan gezinin ardından TKİ Genel Müdürü Dr. Selahattin Anaç ve YMGV Başkanı Prof. Dr. Güven Önal bir basın toplantısı düzenledi.

  Kömürü en iyi şekilde değerlendirmek için TKİ olarak bütün çabayı gösterdiklerini, kömürün Türkiye'nin önünü aydınlatacak kaynak olarak gördüklerini söyleyen TKİ Genel Müdürü Dr. Selahattin Anaç, "TKİ'nin yıllık 1.5 milyar Dolar hasılası var. MTA'nın yeni kanun ile bulduğu yeni madenleri de devredebilecek olması, bizi daha da güçlendirecek. Daha da ileri gitmek istiyoruz. Bunun için özellikle Soma'da geliştirmiş olduğumuz, kamu- özel sektör işbirliğini arttıracağız. Bu bizim 2002 yılında 900 bin ton olan yeraltı üretim kapasitemizi yaklaşık 10 milyon tona çıkarttı" dedi.

  Türkiye'nin üretimi en kısa zamanda artırılması gerektiğini vurgulayan Anaç, "Çünkü iyi kaliteli kömüre ihtiyacımız var. Türkiye her yıl 22 milyon ton kömür ithal ediyoruz. Bu daha çok karbondioksit demek, hem de 4 milyar Dolar demek. İleride bu daha da artacak. Çünkü kömür fiyatları şu anda 300 dolara doğru gidiyor. Çünkü Çin çok fazla tüketiyor. İleride kömür bulamama ihtimalimiz bile olabilir. TKİ olarak 45 milyon ton kömür üretiyoruz. Bu bizim ne kadar güçlü olduğumuzu gösteriyor. Ayrıca yeni bir üretim metoduyla daha da karlı bir kuruluş haline geldik. Sekiz ayrı kuruluşla birlikte yaptığımız çalışmalarda yaklaşık 2.1 milyar ton kömür rezervi sağlayacak yeni sahalar bulduk" diye konuştu.


  DOĞALGAZA ALTERNATİF "DUMANYAK"

  Isınmada doğalgaz kullanımının giderek yaygınlaştığını, rekabet etmek için yeni arayışlar içerisine girdiklerini ifade eden Anaç, vatandaşların ısınmada Türk kömürünü tercih etmelerini sağlayacak bir soba üzerinde çalıştıklarını söyledi.

  Prototipi üzerinde iki yıldır çalışılan 'Dumanyak' adlı sobanın Tip Emisyon Belgesi (TEB 0001) alabilen tek soba olduğunu belirten Anaç, "Tüm ölçümler yapıldı onaylandı, yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Prototip imalatlar bittiğinde bir mekanizmayla kömürle birlikte nasıl kullanacağımızı ortaya koyacağız. 'Çevreyi kirletiyor' diyemeyecekler, doğalgazla aynı eşdeğer emisyonu düşük bir soba olacak. Sobaları parasız dağıtmak için mekanizma arıyoruz. Bu soba sayesinde kömür fakir yakacağı olmaktan çıkacak. 'Havayı fakirler kirletiyor' denmeyecek. Bu sobanın olduğu yerde 'doğalgaza gerek yok' diyeceğiz. Sibirya kömürü ile TKİ'nin orta düzeydeki kömürü aynı ısıyı veriyor. Isınmada bir sorun yok. Normal soba 52 verimle ısıtırken bizim soba yüzde 84 verimle ısıtıyor. Daha az kömürle daha uzun süre ısıtacak bir soba üretildi. Doğalgaz'dan tek fazlalığı külü. Merkezi ısıtmada bu külü de biz toplayabiliriz. Doğalgazı yenmek için karşısında var olmak için çalışmamız lazım. Bayilik sistemi kurup Türkiye'nin en ücra köşesine kadar ulaştıracağız" dedi.


  TÜRK DOĞALGAZI GELİYOR

  TKİ olarak farklı projeler üzerinde çalıştıkları bilgisini de veren Selahaddin Anaç, bunlardan birisinin de kömürden doğalgaz üretimi olduğunu söyledi. Kömürü, 'Kendisini rakiplerine çevirebilen tek madde' olarak tanımlayan Anaç, kömürden dizel gibi sıvı yakıtın da üretilebileceğini söyledi. 2011'de başlanacak ve 1 milyar dolara malolması beklenen proje ile Türk kömüründen yerli doğalgaz üreteceklerini vurgulayan Anaç, "Üretilecek doğalgazı Botaş'ın borularına da basacağız. Dolayısıyla şu anda hali hazırda doğalgaz kullanan aboneler de kömürden üretilmiş doğalgaz tüketebilecekler" diye konuştu.

  Gaz üretmek için gerekli rezervin Tunçbilek ve Soma'da bulunduğunu ifade eden Anaç, "Proje olduktan sonra madeni çıkartmak gerekecek. Bir de kömürü yeraltında gazlaştırmak için bir ABD ile çalışma var. Yakında imzalanacak. Böylelikle çok verimli olan bin-bin 500 metre aşağıdaki kaliteli kömürleri bunları da bir şekilde gazını çıkartarak değerlendireceğiz. Bu sistemde kömür toprak altında yakılıyor. Kül toprak altında kalıyor. Siz sentez gazını kullanıyorsunuz" dedi.


  KAZALARI EN AZA İNDİRECEK SİSTEM

  Kömür ocaklarında her türlü önlemlerin alınmasına rağmen kazaların yaşandığını ancak bunun kaçınılmaz olduğunu söyleyen Anaç, ekonomik açıdan işletilmesi gereken bir gaz olan metan gazını kazanmak için proje yaptıklarını dile getirerek, "Böylece kazasız madencilik olacak. Şu anda TÜBİTAK Yer Bilimleri Enstitüsü ile proje yürütüyoruz. MTA, Eynes Bölgesi'nde arama sondajları yapıyor. Bunun yanında kuyularda sismik çalışma yapıp metan potansiyelini belirleyeceğiz. TKİ, TEÜAŞ ve Soma AŞ birlikte çalışıyoruz. Kömür gazının madencilik öncesinde çıkartılarak, anti- grizu bir ocak yapmak mümkün onun çalışmalarını yapıyoruz. Pilot uygulamayı Soma'da yapacağız. Dolayısıyla kazaların bir kader olmadığını uygulayarak göstereceğiz" diye konuştu.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğalgaza Karşı 'Dumanyak'
 1. Ceylan
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  585
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  570
 3. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  624
 4. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  706
 5. alemşah
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  512