Doğru Soluk Alıp Verme Nasıl olmalıdır?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Doğru Soluk Alıp Verme Nasıl olmalıdır?

  [​IMG]


  Nefes almanın doğrusu yanlışı mı olurmuş demeyin? Yeni doğmuş bir bebeğin nefes alış verişini izlerseniz doğru soluk alıp verme nasıl olmalıdır sorusuna kendiniz cevap verebilirsiniz. 3-4 yaşına gelene kadar doğru nefes alan çocuk bu yaştan sonra doğal nefes alışkanlığını kaybeder.

  Doğru soluk alıp verme organların daha iyi çalışmasını sağlar. Çünkü bir çok sindirim sistemi organı aldığı oksijen sayesinde besinleri daha iyi emer ve sindirir.

  Doğru nefes alımı beyin, sinir merkezleri ve sinirler gibi tüm sinir sisteminin sağlığında düzelme yapar. Nedeni ise artan oksijen girişiyle sinir sistemi iyi beslenir.

  Cilt gençleşir, kırışıklıklar azalır ve yaşlanma gecikir, cilt pürüzsüz bir görünüme sahip olur.

  Kaliteli bir hayat için doğru nefes alıp verme nasıl olmalıdır?

  Öncelikle ciğerlerinizdeki havayı boşaltın ve yaklaşık 4 saniye bu şekilde bekleyin.

  Nefes alırken ciğerlerinizi iyice şişirin bunu yine 4 saniye içinde yapmaya çalışın.

  Ciğerlerinize hapsettiğiniz havayı 4 saniye tutun

  Sonra yine başa dönün ve ciğerlerinizi boşaltın.

  Bu şekilde egzersizler yaparak doğru nefes alıp vermeye kendinizi alıştırabilirsiniz. Nefes alırken göğüs kafesiniz yerine diyaframı hareket ettirmeye çalışın. Çünkü diyaframın kullanılması daha fazla hava teneffüsüne neden olur. Solunumu burundan yapmaya özen gösterin.

  Doğru nefes alıp vermek istiyorsanız havayı burnunuzdan alıp ağzınızdan verin. Günde 40 kez bu şekilde nefes alıp verme egzersizleri yapın. Böylece hem iç organlarınızı mutlu edecek hem de daha iyi çalışmaları için onları harekete geçireceksiniz.

  Özellikle sigara içenler ve sigarayı bırakanların doğru nefes alıp verme egzersizlerini eksiksiz yapmasında fayda vardır. Çünkü derin nefes alıp vermek oksijen alım miktarını yükseltir böylece sigaranın vücudunuzda bıraktığı izleri daha kısa bir sürede ortadan kaldırmış olacaksınız.
   
Yükleniyor...