Doğu anadolu bölgesinin geçim kaynağı

'Türkiyem' forumunda YAREN tarafından 27 Kas 2010 tarihinde açılan konu

 1. Doğu anadolu bölgesinin geçim kaynakları,
  Doğu anadolunun geçim kaynakları


  Sanayi kuruluşlarının yetersiz olması nedeniyle Doğu Anadolu Bölgesi halkı geçimini başta hayvancılık olmak üzere tarımdan sağlamaktadır.

  Bölgenin hayvancılığa çok elverişli olan Erzurum Kars Bölümünde yüksek nitelikli sığırlar yetiştirilir. Çok sayıda küçükbaş hayvan besleyen göçer aşiretler yazın sürülerini bölgenin öteki kesimlerindeki yüksek yaylalarda otlatır.

  Bitkisel üretime elverişli alanlar bölge yüzölçümünün ancak %10unu kaplar. Bu alanın büyük bölümünde tahıl ekimi yapılır. Tahıldan başka baklagiller şeker pancarı meyve sebze pamuk ve az miktarda da tütün yetiştirilir. Pamuk yetiştirilen kuytu Iğdır Malatya ve Elazığ ovalarını yanı sıra Erzincan Ovası ile Van Gölü çevresinde meyve bahçeleri çok yer tutar.

  Yalnızca büyük kentler çevresinde kurulan sanayilerin başlıcaları pamuklu dokuma iplik şeker süttozu un peynir yem sigara ve çimento fabrikaları ile et kombinalarıdır.

  Yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengin sayılan Doğu Anadolu Bölgesinde Afşin ve Elbistanda linyit Hekimhan ve Divriği yörelerinde bakır Guleman yöresinde krom Maden yöresinde bakır Keban ve Baskil yöresinde de gümüşlü kurşun yatakları vardır. Keban ve Karakaya hidroelektrik Afşin Elbistan termik santralları bölgenin başlıca enerji üretim kuruluşlarıdır.

  Tarımsal alanları kısıtlı sanayi işyerleri yetersiz olan bölge halkının artan nüfusu içinde işsiz kalan kesimi ülkenin ekonomikolanakları daha gelişmiş olan yörelerine göç etmek zorunda kalmaktadır.

  Bölgenin elektrik enerjisi üretimindeki payı büyüktür. Sadece Keban santrali tüm Türkiye üretiminin %25ini gerçekleştirmektedir. Yapımı devam eden yeni hidroelektrik santralleri bittiğinde bölge bu yönüyle çok daha büyük bir önem kazanacaktır. Türkiyede hidroelektrik üretimine elverişli akarsu potansiyelinin üçte biri bu bölgede bulunmaktadır.
   
Yükleniyor...