Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır mı?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır mı?

  [​IMG]
  Güvenli bir cinsel hayat için doğum kontrol hapı tercih edenlerin en büyük korkusudur kilo almak. Pek çok kadın ise kilo alacağım korkusu ile doğum kontrol hapı kullanmak yerine diğer kontrol yöntemlerine yönelmektedir. Peki gerçekten doğum kontrol hapları kilo aldırıyor mu?

  Bu konuda pek çok görüş ortaya atılmıştır. Bir grup kontrol haplarının kilo aldırmadığı yönünde görüş belirtirken bir grup ise bunun aksine kilo aldırmanın yanında daha tehlikeli bir hastalığa da sebep olduğunu savunuyor.

  Doğum kontrol haplarının net bir şekilde kilo aldırdığını gösteren bir araştırma olmamasına rağmen Danimarka’lı bilim adamlarının yaptığı çalışmalar 5 yıl boyunca üst üste doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda glioma adlı beyin tümörü oluşma riskinin arttırdığını ortaya çıkardı. Şöyle ki haplarda kullanılan hormonların beyin kanseri riskini neredeyse 2,5 kat arttırdığı belirlenmiştir.

  Sonuç olarak doğum kontrol hapları kilo aldırmaz diyerek kesin bir sonuca varılamamaktadır. Kilo alımı, insanın beslenmesi, yaşam tarzı, hormonları ile alakalı bir durumdur. Sağlıksız beslenen ve egzersiz yapmayan bir bayan kontrol hapı kullanmasa bile kilo almaya müsaittir.

  Maymunlar üzerinde yapılan araştırmalar yine aynı sonuca götürüyor. Araştırmanın başında maymunların yarısı normal kilodayken, diğer yarısı aşırı kiloluydu. Hayvanlara verilen ilacın dozu insanlara sekiz ay boyunca verilen ilaçla aynıydı. Bu süre içerisinde beslenmeleri, spor yapmaları ve vücutlarındaki yağ oranı sürekli olarak takip edildi.

  Araştırmanın sonucunda, başlarken normal kiloda olan maymunların durumlarının istikrarlı olduğu ve kilo almadıkları görüldü.
   
Yükleniyor...