Doğum Sonrası Kilo Verme

'Sağlıklı Yaşam' forumunda HazaN tarafından 10 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Doğumdan sonra hızlı kilo verme
  Doğum sonrası nasıl kilo verilir
  Doğumdan sonra sağlıklı kilo verme

  [​IMG]

  Doğum sonrası kilo verme hızı ve zamanı aslında hamilelik süresince alınan kiloyla ilgili. Hamilelik döneminde fazla kilo almamış bir anne süt verme döneminde aşırı zayıflayabilir ve yeterli sütü olmayabilir. Hamilelik dönemini 9-12 kg alarak normal tamamlamış bir anneyse ilk 6 ayın sonunda dengeli beslenme ve etkin süt verme sonunda normal kilosuna kavuşabilir. Ama hamilelik döneminde 18-30 kg gibi aşırı kilo almış annelerin normal kilolarına dönmeleri daha uzun zaman alacaktır. Normal süreçte emzirme dönemiyle birlikte anne kilo kaybetmeye başlar. Hatta doğum sonrası kilolarının üzerine çıkan anneler bile oluyor.

  Emzirerek kilo kaybedildiği için anne hamileliği süresince normal kilo kazanımıyla bitirdiyse 6 ay sonunda doğumda aldığı ve süt üretmek üzere depoladığı fazla kilolardan kurtuluyor. Benim önerim annenin bir beslenme ve diyet uzmanıyla görüşmesi randevuya gitmeden önceyse bir hafta boyunca yediklerini ve süt verdiği zamanlar kaydetmesi. Çünkü süt verimi ve beslenme ilişkisi çok önemli.

  Hızlı kilo kaybı için yapılan düşük kalorili diyetler annenin süt verimini olumsuz yönde etkiler. Özellikle karbonhidrat ve proteinden fakir beslenme annenin sütünü azaltır.

  Doktorunuzla konuşun, onun izni olursa hafif yürüyüşler ve gezersizler kilo vermeyi çabuklaştıracaktır.
   
Yükleniyor...