Doğum Sonrası Kilo Vermek

'Sağlık Rehberi' forumunda Destina tarafından 7 Oca 2010 tarihinde açılan konu

 1. Doğum Sonrası Kilo Verme
  Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri
  [​IMG]
  Doğum Sonrası Kilo Vermek
  Hamilelik boyunca aldığınız kiloları vermek istiyorsunuz fakat bu konuda nasıl bir yol izleyeceğinize karar veremiyorsunuz...Hemen paniğe kapılmayın...
  Diyetisyen Şefika Aydın, doğum sonrası kilo vermenin yöntemlerini anlatıyor;


  FAZLA KİLOLAR NE ZAMAN VERİLMELİ?

  Dyt. Şefika Aydın: Anne sütü alan çocuk ilk 3-4 ayda normal bir gelişim göstermektedir. Dört aydan sonra büyüme hızı yavaşlamaya başlamaktadır. 6. aydan sonra da ek besin verilmeye başlanmaktadır. Ülkemizde annelerin çoğunlukla çocuklarını 1,5-2 yaşına kadar emzirdikleri bilinmektedir.

  Gebeliğinde fazla kilo alan anneler hamileliğin ilk 4 ayını atlattıktan sonra toparlanma dönemi sonrası diyet yapmaya başlayabilirler.


  KİLOLAR NE KADAR SÜREDE VERİLMELİ?


  Yapılan çalışmalarda hamilelik sonrasında haftalık 0.5kg kilo kaybı annenin gereksinimlerini azaltmamakta ve süte her hangi bir etkide bulunmamaktadır. Annenin aylık vermesi uygun görülen kilo 2’dir. Toplam süreç annenin fazla kilosuna bağlıdır. Gebeliğinde 15 kilonun üzerinde alan anne ile gebelik döneminde 9-12 kg alan annenin kalan kilosunu verme süresi kişiden kişiye değişmektedir. Fakat fazla kilolarda süreci daha uzuna yaymak kiloyu korumanın en önemli adımıdır. Hızlı verilen kilo annede kas kaybına sebep olur.


  Yorgunluk, baş ağrısı, kan şekerinin düşmesi, stres, ağız kokusu kemik minerilizasyonunda azalma gibi birçok sağlık problemleri oluşturmaktadır.


  "EMZİRMEK" FORMA GİRMEDE ETKİLİ Mİ?

  Op. Dr. Remzi Aydın: Emzirmek eylemi anne için yoğun bir metabolizma artışı demektir. Bu hem bebeğe verilecek sütün içindeki maddelerin kalorisi, hem de emzirme eylemi için harcanan kalori demektir. Bu kalori harcamaları tabii ki annenin forma girişini hızlandırabilir. Sadece dikkat edilecek nokta anne sütünü çoğaltabilmek için bilinçsizce kalori alışında artışa yol açmamaktır. Yoksa süt verildiği sürece forma girmek bir yana daha da fazla kilo alımına yol açılabilir.
   
 2. Cevap: Doğum Sonrası Kilo Vermek

  Ahhh Destinacım ahhhh o dönemi hatırlamak bile istemiyorum 26 kilo kolay kolay verilmedi :f106: O an ki psikoloji ile insanın gözü ne kas kaybını görüyor nede diğer yan etkileri tek düşünce biran önce eski formuna dönebilme arzusu oluyor.
   
Yükleniyor...