Dolmabahçe Saat Kulesi Kim Tarafından Yapıldı ve Özellikleri

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 23 Şub 2012 tarihinde açılan konu


 1. Dolmabahçe Saat Kulesi


  Dolmabahçe sarayının girişinde Saltanat Kapısı yanında yer alan saat kulesi, Sultan II.Abdülhamid tarafından 1890 ve 1895 yılları arasında yaptırılmıştır.

  MİMARİ ÖZELLİKLER

  Dolmabahçe Saray’ının da mimarlarından olan Sarkis Balyan tarafından yapılan saat kulesi çeşitli sanatsal üslup farklılıkları gösterir. Neobarok, ampir ve rokoko esintiler taşıyan kule 27 metre yüksekliğindedir. 4 katlıdır. Saat kulesinin iki yanında Sultan II.Abdülhamid’in tuğrası bulunur. Merdiven sahanlıklarının zemini, renkli taşlarla ve geometrik şekiller ile süslenmiştir.

  SÜSLEMELER
  Birinci katındaki cephelerin çok süslü oluşu dikkat çeker. İkinci katı bir alt katına göre daha sadedir. Üçüncü katında ise parmaklıklı balkonla geçiş bulunur. Zemin kat cephelerinin üçünde pencere, diğerinde ise kapı vardır ve her yüzey kemer ve kavisler içinde barometreler vardır. Kapı ve pencerelerin iki yanında çifte sütunlar vardır.

  SAATLER
  Kulenin her bir cephesinde yer alan Fransız imalatı olan saatlerden denize bakan taraftaki ayrı kurulurken diğer üç saat birlikte kurulmuştur. Saatçi başı olan Johann Meyer tarafından takılan saat 1979 yılında elektronik sisteme çevrilerek bozulması önlenmiştir
   
Yükleniyor...