Dolmabahçe Sarayındaki Tehlike

'Haberler' forumunda Masal tarafından 26 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Dolmabahçe Sarayı Tehlike Altında  Dolmabahçe Sarayı'nın havalandırma boşluğuna sızan metan gazı, saatli bomba gibi bekliyor.Dolmabahçe'yi yıkımın eşiğine getiren tehditler:

  ZEMİNDE ÇATLAKLAR OLUŞTU

  Dolmabahçe Sarayı ile Deniz Müzesi arasında kalan tarihi tütün deposu yerine 14 katlı otel inşa edildi. En yakınındaki tarihi binanın boyu, 18 metre iken yeni inşaatın boyu, 24 metreyi geçti. Yerin 7 kat altına inen inşaat, 14 kat olacak şekilde tasarlandı. Yer altındaki çalışmalar, saray koleksiyonları müzesi ve sanat galerisi olarak kullanılan Matbah-ı Amire binalarında çatlaklara neden oldu.


  METAN GAZI BİRİKTİ

  Tarihi binanın havalandırma tünelleri, Haliç kolektörlerinin iki yıl önce arıza yapması nedeniyle lağım ile dolmaya başlamış ve gelinen noktada tüneller tamamen tıkandı. Yerin altında sıkışan binlerce ton lağımdan çıkan metan gazı ise Dolmahçe'nin altında saatli bir bomba niteliği taşıyor.

  DEV TANKERLER TİTRETTİ

  Dev tanker geçişleri, özellikle Dolmabahçe Sarayı üzerinde 'deprem' etkisi yapabilir ve Boğaz'a hâkim rüzgârların etkisiyle herhangi bir petrol yangınında kıyıdaki tarihi eserlerin kurtarılmasi imkansız hale gelebilir.
   
Yükleniyor...