Domuz gribi Ankara'da can aldı

'Sağlıklı Yaşam' forumunda alemşah tarafından 25 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. Domuz gribi Ankara'da can aldı
  Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, domuz gribi tespit edilen ve bir süredir tedavisi sürdürülen 29 yaşındaki bir hastanın hayatını kaybettiği bildirildi.
  Son dönemde gündemi sıkça meşgul eden ve önlem alınmaması halinde yalnızca Türkiye'de 21 milyon kişiye enfekte olması beklenen domuz gribi ilk kurbanını Ankara'dan seçti. Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinden yapılan duyuruda tedavisi süren 29 yaşındaki bir hastanın H1N1 virüsü nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.
  SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN ÖNEMLİ UYARI
  İşte o açıklama;

  “Pnömoni (zatürre) teşhisiyle Ankara’daki bir hastanemizde takip ve tedavisi sürdürülen 29 yaşındaki bir vatandaşımız, gelişen ani solunum yetmezliği sebebiyle maalesef hayatını kaybetmiştir. Alınan numunelerde pandemik A(H1N1) virüsü tespit edilmiştir. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan bu vaka ülkemizde pandemik A(H1N1) sebebiyle kaybettiğimiz ilk kişidir.

  24.10.2009 tarihi saat 20.00 itibarıyla ülkemizde pandemik A(H1N1) toplam vaka sayısı 958’e ulaşmıştır.

  Vatandaşlarımızın korunma tedbirlerine özenle riayet etmesi, grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi, hastalık belirtisi olanların evlerinde istirahat etmeleri gerekmektedir. Ancak, genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 5 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatları büyük önem taşımaktadır.”

  BAKAN AKDAĞ: PANİK YOK

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ankara'da domuz gribinden öldüğü açıklanan kişinin sağlık personeli olduğunu belirterek, ''Panik yapmayacağız, gerekli tedbirleri uygulamaya devam edeceğiz'' dedi.

  AK Parti İstanbul İl Genel Meclisi Grubu'nun Erzurum Dedeman Sky Lodge Tesisleri'nde verdiği yemeğe akşam yemeğine katılan Recep Akdağ, yemek çıkışında gazetecilerin, Ankara'da domuz gribinden meydana gelen ölüme ilişkin sorularını yanıtladı.

  Gerekli önlemlerin alındığını ve bu ölemlerin de uygulanmasına devam edileceğini vurgulayan Akdağ, şöyle konuştu:

  ''Tüm dünyada ölümler yaşanıyor. ABD'de, Meksika'da yüzlerce ölüm olayı yaşandı. Türkiye'de ise ilk ölüm vakası bu. Başka ölümler de olabilir. Ölen arkadaşımız bir sağlık çalışanı. Risk grubundaki kişilerin bir an önce aşılanması gerektiğinin önemi ortaya çıkıyor.''

  Akdağ, bu konuda az da olsa aşıyla ilgili olumsuz görüşler ortaya koyanların anlamsızlıkların belirdiğini ifade ederek, risk grubundakilerin en kısa sürede aşılanmasına başlanacağını, vatandaşların hijyen konusunda uyarıları dikkate alarak hareket etmesi gerektiğini kaydetti.

  Akdağ, bu süreci en az hasarla atlatmaya çalışacaklarını sözlerine ekledi.
   
Yükleniyor...