Dönme Dolabı Kim Buldu

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 27 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Dönme Dolabı İlk Kim Buldu

  Dönme Dolabı Kim İcat Etti

  Dönme dolap George Washington Gale Ferris Jr adlı Amerikalı bir mucit tarafından 1893 yılında icat edilmiştir. Gale Ferris dönme dolabını ilk olarak Illinois Chicago şehrinde düzenlenen Dünya Kolomb Fuarında tanıttı. Onun bu icadının amacı Fransada ki Eyfel Kulesi gibi oldukça etkileyici bir şey inşa etmekti. Bu nedenle önce Chicago Wheel adı verildi. Fakat Eyfel Kulesinin aksine daha sonraları bu eğlence aleti tüm dünyaya yayıldı ve adı Ferris Wheel (Dönme Dolap) olarak değişti.

  Dönme dolap, 1893 Dünya Kolomb Fuarının odak noktası oldu. Bu büyük çemberi döndürmek için 80 metre yükseklikte duran iki buhar motoru kullanıldı. Daha sonra, 1904 yılında Saint Louis Dünya Fuarının bir parçası oldu.

  İkinci dönme dolap 1895 te Hindistan İmparatorluğu sergisi için Londrada kuruldu. 1900 yılından, 1937 yılına kadar süren Fransa Grande Roue de Paris Exposition Universelle fuarında Pariste görücüye çıktı. 1997 yılında Osakada yapılan dönme dolap 112.5 metre yüksekliğe sahipti ve 1999 yılında Odaiba, Japonyada yapılan 115 metre yükseklikte daha büyük bir dönme dolap yapıldı.

  alıntı
   
Yükleniyor...