Dostluk…. En zor bulunan şey bu alemde

'Masallar ve Hikayeler' forumunda lem tarafından 18 May 2009 tarihinde açılan konu

 1. lem

  lem

  Dostluk zor bir kavram, aşılması gereken zor bir süreçtir. Dostluğa giden o yolda bir hayli zaman tüketmiş, düşmüş kalkmış, tökezlemiş olmanız gerekir defalarca.
  Gün olmuş tartışmışsınızdır belki de. Gün olmuş kavga etmiş, dövüşmüş, eleştirilmişsinizdir kıyasıya. Gün olmuş çekip gitmişsinizdir sessizce… Ve nedensizce. Uzun ayrılık dönemleri, uzun yollar, yıllar girmiş olabilir araya. Öyle olsa bile… Yaslanacak bir omuz aradığınızda ilk onun siması düşüyorsa eğer usunuza, ilk onun adını anıyorsa dudaklarınız, ilk onun numarasını tuşluyorsa parmaklarınız sizden bağımsız, sizden ayrı olarak ve o her ne yaşanmış, her ne geçmiş olursa olsun aranızda o sanki hiçbir şey olmamış gibi, her zamanki gibi yumuşacık sesiyle çıkıyorsa karşınıza işte o sizin gerçek dostunuz, gerçek sırdaşınızdır. Sıkı sarılın ona. Çünkü o hatalarınızla, günahlarınızla, sevaplarınızla sizi gerçekten seven, sizi düşünen, bağışlayandır. Sizinle gülen sizinle ağlayan, yüreğinize batan kıymıkları sizinle beraber hissedendir.
  Kendi adıma dostlarımı üzmemek için beni acıtan çoğu şeyi paylaşmamaya gayret ederim dostlarımla ama onlar anlar. Hele bir de küsmüşsek öncesinde. Biraz çekinerek, ürkerekten de olsa gelir kıvrılıverirler hemen yanıma kedi gibi. İzin almayı unutmadan! Bilirler bazen ters yanlarımın olduğunu) Ya da size yaptığı haksızlığın farkına varmış bir edayla. İşte o zaman o daha sormadan siz anlatmaya başlamışsınızdır bile. Anlatır… anlatır… anlatırsınız. Anlatır rahatlarsınızz. Çünkü suratınızın asıklığını ve üzüntünüzü olur ya kendi üstüne alınır diye. Bunu istemezsiniz. Sonra oturup üzülürsünüz çünkü kendi kendinize. Hay dilimi eşek arısı soksaydı da anlatmaz olsaydım dersiniz. Çünkü dostunuzu acıtmak, onunda sizinle beraber üzüldüğünü görmek istemezsiniz. Hoşunuza gitmez bu. Gözlerindeki o hüznü ve acıyı görmemiş olmayı dilersiniz.
  Dostluk böyle bir şey !.. Derin bir sevgi ve bağlılığı gerektirir. Birlikte uzun süreçler geçirmiş olmanızı gerektirir. Sessiz konuşmayı keşfetmiş olmanızı gerektirir. Bu öylesi bir şeydir ki kilometrelerce yol da olsa aranızda, dostunuzun canınızı yakan bir şey ince bir sızı gibi gelip yerleşiverir ansızın sol yanınıza. Hissedersiniz.
  İşte bu kişi veya kişiler gerçekten çok çok önemli, çok az bulunan kişi veya kişiliklerdir hayatımızda. Özeldir. Kıymetlidir. Derindir. Yıllarcadır. Dosttur. Dostumuzdur kısaca.
  Birçok yazarın şairin sanatçının kalemine, sazına, sözüne de konuk olmuş dile gelmiş, getirilmiş olan dostluk konusunda kim ne demiş bakalım.
  Mesela…Şu yalan dünyaya geldim giderim
  Gönül senden özge yar bulamadım
  Yaralandı sinem al kanlara belendim
  Elimin kanını yur bulamadım
  Güzellerin zülfü destedir deste
  Erenler hak için oturmuş posta
  Bir zaman sağ gezdim bir zaman hasta
  Hasta halin nedir der bulamadım
  Pir Sultan Abdalım dağlar ben olsam
  Üstü mor sümbüllü bağlar ben olsam
  Alem çiçek olsa arı ben olsam
  Dost dilinden tatlı bal bulamadım
  ***
  Ötme bülbül ötme sen degil bağım
  Dost senin derdinden ben yana yana
  Tükendi fitilim eridi yağım
  Dost senin derdinden ben yana yana
  ***

  Gördüğünüz gibi dostluk öyle zor bulunan bir şey ki bulunca dört elle sarılmak ve kaybetmemek için elimizden geleni yapmak gerekiyor cidden. Biz insanoğulları dostun susan dudağına bile muhtaç varlıklarız çünkü. Dostsuz, arkadaşsız yaşayamayız. Dostluklarınızın uzun soluklu ve kalıcı ve sahici olması temennisi ile. Dostlarınızın kıymetini bilin. Hele ki günümüzde…
  Sağlıcakla…


  *Alıntı*
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 May 2009
 2. Cevap: Dostluk…. En zor bulunan şey bu alemde

  Dostluk öyle birşey ki, istersen hergün görüş, istersen yıllarca görüşme aklına her geldiğinde gülümsetir insanı en güzel anılar gelir aklımıza ve keşke yanımda olabilseydi şuan deriz. Böylesi dostluklara sahip olmanın haklı gururu yüzümüze yansır.
  Yeterki dost vurmasın insanı sırtından, yeterki yapılan herşeyin sadece dostluk adına olduğunu unutmasın ve yeterki sonuna kadar güven duygusunu yaşasın taraflar :f40:
   
 3. Cevap: Dostluk…. En zor bulunan şey bu alemde

  dostluk yazılışı kısa ve öz ama yaşattığı duygular ve dayanışma paylaşım olarak anlatmakla bitmez kelimlrer yazmaya gerçek dostun var ise dünyenın en mutlu bahtiyar insanı sensin demektir çünki gerçek dost iyi günde zor günde acısıyla hep senin yanıbaşında olabilendir gerçek dostlarımızın olması dileklerimle bu güzel paylaşımına teşekkürler
   
 4. Cevap: Dostluk…. En zor bulunan şey bu alemde

  Belki onlarca arkadaşınız vardır ama dostunuz bir elin parmaklarını geçmez.Çünkü bu dünyada frekansınız tam anlamıyla tutabileceği,sizi anlayan,sizin gibi düşünen ancak o kadar kişi vardır...Bunları heba etmememiz dileklerimle..
   
Yükleniyor...