Dövüş Sporları

'Spor Gündemi' forumunda alemşah tarafından 6 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Günümüzde yüzlerce dövüş sporu dalı var.İşte sizin için dövüş sporlarına dair ilginç bilgiler ve biraz tarihçe.

  Krav Maga

  İsrailliler tarafından kendi halklarını Hitler'den korumak için icat edilmiş bir spor dalıdır. İsrail özel kuvvetlerinin ana sporudur. Çoğu dövüş sporundan farklı olarak Krav Maga bıçak darbesi, ateşli silah yada öldürücü düşman hareketlerinden korunarak rakibi öldürmeye odaklı bir spordur.

  Ninjitsu

  Ninjalar Japonya'nın susikast silahlarıydı. Ninjitsu ise onların ölümcül sporu. Batman'in dövüş stili de ninjitsudur.

  Ninjalar her zaman hazırlıklıdır işte onların örnek ölümcül silahları.

  Kapitalizmin doğuşuyla Japonya'da ninjalık yok olmuş ve günümüzde dövüş sporu olarak kalmıştır. Bir ninja olmanın en iyi yolu ise bu kitabı okumaktan geçiyor. Masaaki Hatsumi "The Way of the ninja secret techniques" kitabı size çok yardımcı olabilir.

  [​IMG]

  Size küçük bir ninja sırrı:

  Ninjalar ne yer? Kahverengi pirinç. Eğer bir suikast görevinde günlerce birini takipteyseniz ve yemek yiyecek, pişirecek zamanınız yoksa kahverengi pirinci sıcak bir kayanın üzerinde güneşin altında bırakın ve pişsin. Diğer ilginç ninja sırları ise kitapta dolu.

  Karate

  Karate OKinawa'da icat edilmiş bir spordur. Duruş ve kata'dan ibarettir. Karate'de rütbe olarak beyazdan siyaha kadar kuşaklar vardır. Geleneksel yapıda ise kuşaklar renkli değildir. Kuşaklar üniformanın tek yıkanmayan yeridir çünkü dövüşçünün ne kadar çalıştığı veya dövüştüğünü kirliliğiyle gösterir.

  Kung Fu

  [​IMG]
  En garip dövüş sporları arasında Kung Fu yer alır. Kung Fu'daki hareketler dua eden bir keşiş, maymun ya da sarhoş bir kişinin yapacağı türdendir. Kung fu en hızlı dövüş sporlarından biri olarak gösterilmektedir.

  Aikido
  Saldırı yapmadan dövüşebileceğiniz tek spor Aikidodur. Karşınızdaki düşmanın kendi hareketlerini ona karşı kullanarak etkisiz hale getirmedir. Streven Seagal amcamızdan öğrendiğimiz bu sanat dünyada en çok yapılan dövüş sporlarındandır.

  Muay Thai
  Muay Thai en ölümcül sporlardan biridir. Muay Thai'de diz, dirsek ve baldırlar kullanılır.

  Jeet Kune Do

  [​IMG]

  Jeet Kune Do Bruce Lee tarafından bulunmuş bir spordur. Birçok dövüş sporunun değişik kısımlarını alarak yeni bir tarz yapmıştır.

  Brezilya Jiu Jitsu

  Brezilya Jiu Jitsusu kilitleme ve boğma hareketlerine dayanır. Yere düştüğünüz zaman bir Jiu Jitsucu tarafından kıstırılmak istemezsiniz.

  Capoeira
  Capoeira Afrikalı köleler tarafından Brezilyaya getirilmiştir. Dans ve tekmelerin karışımından oluşan bir dövüş sporudur.

  Dövüş sporlarında silahlar

  Tarihi

  Çoğu karate silahları köydeki aletlerin geliştirmesiyle yapılmıştır. Bunun sebebi ise köylülerin kendilerini savunmamaları için Samuraylar gerçek silahları yasaklamışlardır. İşte birkaç silah

  Nançaku: Bu aletle Okinavalı köylüler pirinçleri harmanlardı. Kimin aklına bu aletlerin ölümcül birer silaha dönüşebileceği gelirdi. İki çubuk metal zincir veya iple birbirine tutturulur. Ve bu çubukların sallanmasıyla büyük bir silah ortaya çıkar.

  Katana: Samurayların silahıdır. Son derece keskin ve dayanıklıdır.

  Bo sopası: Büyük bir sopadır insanları indirmek için kullanılır.

  [​IMG]

  Shuriken: Ninjaların kostümlerine sakladıkları ölümcül yıldızlar.

  Eskrim sopaları: Yarım boy sopaların nasıl tehlikeli bir hal alabileceği eskrim sopaları ile ortaya çıkmıştır.

  Dövüş sporlarını kendimizce inceledik ama tahmin edemeyeceğiniz kadar hikaye, olay ve özellik içinde barındırdığından tüm bilgileri burada veremedik. Unutmayın insanları dövmek için değil kendinizi korumak için bu huzur dolu dünyaya girin diyoruz.

  Büdütör

  Alp Türkalp
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Nis 2013
Yükleniyor...