Duaların Kabul Edileceği Zamanlar

'Dini Bilgiler' forumunda Blizzard tarafından 18 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. hangi dualar kabul edilir


  Ne Zaman yapılan dua kabul olur


  Allah hepimizin dualarını kabul etsin inşallah. İster çok inansın, ister az her Müslüman gün içerisinde mutlaka yönünü Allah'a çevirir ve dua eder. İnşallah hiçbirimizin duası geri çevrilmez.

  Duânın kabul edilmesi için bazı şartlar olduğu söylenir işte bu şartların bazıları şunlardır.

  1- Duâya, Euzü Besmele, Allahü teâlâya hamdü sena ve Resulüne salâtü selam ile başlamalıdır! Peygamber efendimiz, duâya başlarken, (Sübhane Rabbiyel aliyyil alel vehhab) derdi. Allahü teâlâ, salevat-ı şerifeyi kabul eder. Duânın başı ve sonu kabul olunca, ortası da kabul olur. İki diz üzerine kıbleye karşı oturup, önce, günahları için istigfar okumalı, sadaka vermeli ve duâyı üçten fazla tekrar etmelidir!

  2- İmanı doğru olmalıdır! (Bidat ehlinin duâsı kabul olmaz) buyuruldu.

  3- Farzları yapıp haramlardan sakınmalıdır! Bir hadis-i şerifte de, (Haram yiyenin duâsı kabul olmaz) buyuruldu. Hadis-i kudside de, (Kulum bana ancak farzları yapmakla yaklaşır, nafile ibâdetleri de yapınca, onu çok sever, her istediğini verir, imdadına yetişirim.) buyuruluyor. Ebu Süleyman Hattabi hazretleri buyurdu ki: Bu hadis-i kudside bildirilen kişilerin duâsı kabul olur, duâ ettikleri de, muratlarına kavuşur.
  Duâ şuurla edilmelidir

  4- Uyanık kalble duâ etmelidir! Hadis-i şerifte, (Kabul edileceğine inanarak duâ edin, gafletle edilen duâ kabul olmaz.) buyuruldu.

  5- Acele etmeden, kabul olana kadar devam etmeli! Hadis-i şerifte, (Duâ ettim, kabul olmadı diye acele etme! Allahtan çok iste! Çünkü kerem sahibinden istiyorsun.) buyuruldu.

  6- Belâ gelmeden önce duâ etmelidir! Hadis-i şerifte, (Darda duâsının kabul edilmesini istiyen, genişken çok duâ etsin!) buyuruldu.

  7- Yalvararak duâ etmelidir! Hadis-i şerifte, (Allaha yalvararak edilen duâ kabul olur) buyuruldu. (Ebu Yala)
   
Yükleniyor...