Dudak Uçuklaması Nasıl İyileşir

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 28 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Dudak Uçuklamasına ne iyi gelir,
  Dudak Uçuklaması Nasıl Geçer


  Uçuk virüsü (Herpes simplex) ile insan genellikle ilk defa küçükken (0-5 yaş) tanışır. Uçuğu olan aile bireylerinden birinin "Sevgi dolu" öpücüğü sonucunda uçuk virüsü vücuda girer. Çoğunlukla farkedilmeyen küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkar; ağız içi, diş etleri ve dudaklar (gingivostomatit) enfekte olur. Ama kimi hassas bünyelerde ciddi enfeksiyonlar şeklinde de görülebilir. Tıbbi yayınlar arasında uçuklu bir kişiden bulaşan virüs sonucu yeni doğan ölümlerine ait vakalar vardır.
  Uçuğa dokunulmamalıdır. Dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır.
  Uçukluyken kesinlikle gözlere dokunmaktan kaçınılmalıdır. Bayanlar makyajlarını temizlerken dikkat etmelidir.
  Özellikle bebekler, çocuklar ve diğer insanlar öpülmemelidir, yakın temastan kaçınılmalıdır.
  Uçuklu insanın kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalar ayrılmalı ve başkalarının kullanmasına izin verilmemelidir.
  Uçuk ve uçuk yarasının kabuğu ile oynanmamalıdır. (Parmaklara uçuk virüsü bulaştırılır, aynı zamanda uçuk yarasına da diğer mikroplar bulaştırılmış olur)

  UÇUK İÇİN DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  Uçuk İçin Losyon 1
  Malzemeler :
  10 gr. meşe kabuğu
  15 gr. ceviz yaprağı
  3,5 su bardağı su
  Hazırlanışı
  Malzemeler karıştırılır. Kısık ateşte 15 dakika kaynatılır. Ateşten alınıp çatal yardımı ile ezilir. Soğuduktan sonra uçuk üzerinde uygulanır.
  Not :Meşe kabuğunun kanamaları durdurma özelliğide mevcuttur.

  Uçuk İçin Losyon 2
  Malzemeler :
  1 tutam mayıs papatyası
  1 çay bardağı kaynamış su

  Hazırlanışı
  Malzemeler karıştırılır. Demlenmeye bırakılır. Soğuduktan sonra süzülür. Uçuk üzerine günde 3-4 kez kompres yapılarak uygulanır, İşleme sonuç alınıncaya kadar devam edilir. Bu işlem uçuktaki kaşıntıyıda alır.

  Uçuk İçin Losyon 3
  Malzemeler :
  3 adet andızotu kökü
  2 su bardağı su

  Hazırlanışı
  Malzemeler karıştırılır. Bir taşım kaynatılır. Soğumaya bırakılır. Soğumaya yakın süzülür. Uçuk üzerine günde 5-6 kez kompres yapılır. Uçuğun acısını ve kaşıntısını keser.

  Not :Aynı formülü kille de deneyebilirsiniz, her iki formüllede başarılı sonuçlar alınmaktadır.
  Andızotu mikroprarı öldürür ve kaşıntıyı keser.

  Uçuk İçin Losyon 4
  Malzemeler :
  1 adet soyulmuş elma
  2 su bardağı su

  Hazırlanışı
  Tencere içerisinde konulan su ve soyulmuş elma kaynatıldıktan sonra kısık ateşte 8-10 dakika daha kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Ilık haldeyken elde edilen su uçuk üzerine kompres yapılır ve bu işlem gün içerisinde 5-6 kez tekrarlanır. Arzu edilirse elma suyu çıkartılarakda denenebilir.

  Uçuk İçin Losyon 5
  Malzemeler :
  1 tutam ısırgan otu
  1 su bardağı su

  Hazırlanışı
  Malzemeler karıştırılır ve bir taşım kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür ve elde edilen sıvı uçuk üzerine kompres şeklinde uygulanır.  UÇUK TEDAVİSİ İÇİN EVDE HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ MERHEMLER

  Malzemeler
  Şalgam
  Çavdar unu
  Şahtere otu
  Ceviz yaprağı
  Isırgan otu
  Susam yağı

  Hazırlanış ve Kullanım Reçetesi:
  1- Rendelenmiş şalgamlar yirmi dakika süreyle suda kaynatılarak süzülür. Sıkılarak elde edilen posaya çavdar unu karıştırılarak merhem kıvamına gelinceye kadar susam yağı ile yoğrulur. Hazırlanan merhem pansumandan sonra uçuk üzerine sürülür.
  2- Şahtere otunun yaprakları sert bir zeminde dövülerek ezilir. Elde edilen posaya, krem kıvamına gelinceye kadar çavdar unu karıştırılarak susam yağı ile yoğrulur. Hazırlanan bu krem uçuk olan bölgeye sürülür.
  3- Kıyılmış taze ceviz yapraklan, ısırgan otuyla birlikte dövülerek ezilir. Elde edilen posaya, merhem kıvamına gelinceye kadar çavdar unu karıştırılarak susam yağı ile yoğrulur. Hazırlanan merhem bölgeye sürülür.


  Uçuklar canınızı sıkıyorsa


  Bir aminoasit olan “Lizin” uçuğa yol açan herpes virüslerinin çoğalmasını önleyebiliyor. Lizin tablet veya krem formülüyle 3-5 ay kullanıldığında uçuktan koruyor. Sık sık uçuk çıkaranlarda önleyici olarak “lizin” yanında “St. John's Wort” (Sarı Kantaron) bitkisi de faydalı olabiliyor. Bu bitki bağışıklık gücünü yükseltiyor, virüs çoğalmasını engelleyebiliyor.

  Mevcut uçuklarınızın çabuk iyileşmesini istiyorsanız uçuk keseciklerine sakın dokunmayın. Lizin ve melisa içeren kremlerden faydalanmaya çalışın.

  Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU​
   
 2. Cevap: Dudak Uçuklaması Nasıl İyileşir

  biraz daha kolay yontemler olaydı keske
   
 3. Cevap: Dudak Uçuklaması Nasıl İyileşir

  yemekmi yapıtoruz arkadaş bu ney malzemeleri toplayana kadar uçuk geçer zaten
   
 4. Arkadaşlar dudaklarınız şimdi uçuklamış şimdiki uçuğa yapacak bir şey yok.Ama sonra dudağınızda uçuk olmaması için, her şeyi kafanda bitireceksin 1. uçuktan korkmayacaksın 2. uçuk çıkarsa çıksın diyeceksin 3. Bir uçuk gördüğümde aman bendede çıkarsa ne yaparım demiyeceksin, çıkarsa çıksın diyeceksin. Bazı kişilere saçma geliyor olabilir ama gerçekten işe yarıyor ben öncede birinde uçuk görmem bendede çıkmasına yetiyordu nerdeyse her ay birtane çıkıyordu doktorumun tavsiyesine uydum ve şimdi nerdeyse 1 senedirli uçuk çıkmıyor bunu yardıma muhtaç arkadaşlarla paylaşmak istedim işallah derdinize çare olmuşumdur
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 6 May 2015
Yükleniyor...