Dünya Barış Günü Nedir

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda zamaneanne tarafından 13 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Dünya Barış Günü'nün Anlamı Nedir


  Dünya Barış Günü Hakkında Bilgi



  Dünyada sadece Türkiye ve KKTC'de 1 Eylül tarihinde diğer ülkelerde ise 21 Eylül'de kutlanan Dünya Barış Günü'nün tarihi şöyledir:

  ilk olarak 1981 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, “Genel Kurulun açılış günü olan her Eylülün üçüncü salı günününı “Uluslararası Barış Günü ilan edilmiştir.

  Eskiden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi ülkeler barış içinde bir dünya mücadelesi görevini hatırlatmak amacıyla Hitler faşizminin 1939 yılında Polonyayı işgal ederek ikinci dünya savaşını başlattığı tarih olan 1 Eylülü “Dünya Barış Günü olarak ilan edilmiştir. SSCBnin ve Varşova Paktının dağılmasından sonra hiçbir ülke 1 Eylülü Dünya Barış Günü olarak kutlamadı.

  Birleşmiş Milletler, Barış Günü'nde, dünya çapında çatışmaların önlenmesi ve barışın tesisi yolunda bilinçlenmeyi amaçlıyor. Her 21 Eylül de, Birleşmiş Milletler Merkezindeki “Barış Çanı çalınıyor. Savaşlardaki insani kıyımın anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretildi. Çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış yazısı kazındı.
   
Yükleniyor...