Dünya İlk Yardım Günü

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda YAREN tarafından 10 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

 1. Hepimizin bilmesi gereken temel eğitimlerden biri olan ''ilk yardım'' maalesef ülkemizde çok büyük bir kesim tarafından kulaktan dolma bilgiler nedeniyle hala yanlış uygulanıyor.
  [​IMG]
  İlk yardım konusunda toplumsal bir bilinç ve farkındalık oluşması ve oluşturulması trafik kazalarının, doğal afetlerin sık yaşandığı ülkemizde gün geçtikçe kaçınılmaz bir hal alıyor.

  Her yıl Eylül ayının 2. Cumartesi günü Dünya İlk Yardım Günü tüm dünyada ''İlk Yardım Günü'' olarak kabul ediliyor. İlk yardım bilincinin önemli bir gelişmişlik ifadesi olmasına rağmen maalesef hala ülkemizde ilk yardım gerektiren olaylarda meydana gelen istenmeyen görüntüler olağan bir durum olarak karşımıza çıkıyor.


  Her yıl binlerce insanımız yardım hataları ve malzeme eksikliği nedeniyle, basit yaralanmalardan olumsuz yönde etkileniyor. Özellikle kırsal kesimlerde bu tür yaralanma oranı çok yüksek düzeyde. Ayrıca, yanlış ilk yardım uygulamaları sonucu, daha da kötü sonuçlar doğabiliyor.


  Bu tespitlerden yola çıkarak TOÇEV ve AstraZeneca tarafından tasarlanan “İlk Yardıma İlk Adım” projesi 2007 yılından bu yana il ili Türkiye’yi dolaşıyor, çocukları temel ilk yardım konusunda bilinçlendiriyor.


  Küçüğünden büyüğüne her türlü kaza ve acil durumda bilinçli yapılan bir ilk yardım, bazen hayat kurtarmaya kadar giden bir tedavi sürecinin en önemli adımı. Ancak, bu konudaki en önemli nokta bilinçli ve doğru bir ilk yardım. Bu yüzden “İlk yardım” bilincinin daha ilkokul yıllarında oluşturulması daha hayat kurtarma konusunda bilinçli bir toplum için büyük bir önem taşıyor.
   
Yükleniyor...