Dünya Prematüre Günü Nedir?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Dünya Prematüre Günü Nedir?

  [​IMG]
  Prematürenin anlamını açıklayarak başlayalım bugünün anlamını ve önemini kavramaya. Prematüre gebeliğin 37 haftadan önce sonlanması neticesinde doğan bebeğe verilen isimdir. Bilindiği gibi normal bir gebelik 38 ila 42 hafta sürer. Prematüre bebek ise bu süreçten önce dünyaya gelir ve hayata tutunmaya çalışır.

  Bebek 33-37 haftayı tamamlamış olarak ve bunun yanında 1,5-2,5 kg ağırlığında doğmuş ise az derece prematüre…

  28-32. haftayı tamamlamış olarak ve 1-1,5 kg ağırlığında doğmuş ise orta derece prematüre…

  28. haftayı tamamlamadan önce ve 1 kg’dan daha düşük ağırlıkta doğmuş ise ileri derece prematüre olarak adlandırılır.

  Prematüre bebeğin kas ve sinir sistemleri normal süreçte doğan bebeklerin ki gibi çalışmaz. Bu nedenle iyi bir bakım ile gelişme süreçlerini dışarıda tamamlarlar.[​IMG]

  Türkiye’de yıllık doğum oranlarının yüksek olması nedeniyle prematürelik çok ciddi bir boyutta. Sayılara bakıldığında Türkiye prematüreleri Almanya ile Fransa prematürelerinin yıllık toplamına eşit. Ülkemizde yılda 150.000 bebek erken doğuyor.

  Prematüre bebeklerin özel durumlarına küçük bir göz attıktan sonra şimdi dünya prematüre gününün anlam ve önemini açıklamaya çalışalım.

  17 Kasım tüm dünyada prematüre günü olarak kutlanmaktadır. Bugünde cesur ve yaşama mücadelesi veren bebeklerin yorucu ve zorlu savaşları konu ediliyor. Erken doğan bebeklerin alanında uzman hekimler tarafından yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenmesi gerekir. Prematüre bebeklerin beslenmesi ve bakımı konusunda insanları bilgilendirmek amacıyla 17 Kasım Dünya prematüre Günü olarak kutlanmaktadır.
   
Yükleniyor...