Dünya Tiyatrolar Günü Kutlama Programı 2012

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Bella tarafından 26 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. 2012 Dünya Tiyatrolar Günü Kutlama Programı ,  2012 Dünya Tiyatrolar Günü Kutlaması;  Tarih: 25 Mart 2012 Pazar saat: 14:00
  Kartal Meydanı – Festival Alanı  Tiyatro / Nereye Gidiyoruz

  Uyarlayan ve Yöneten, Oynayan, Sahne Tasarımı: Genco Erkal

  Büyük Gülmece ustası, Aziz Nesinin öykü, şiir, masal ve taşlamalarından uyarlanan çağdaş meddah gösterisinde “Nereye Gidiyoruz sorusuna yanıt aranıyor.

  Oyunun Sonunda Kartal Belediyesi 27 Mart Tiyatro Günü Onur Ödülü Genco ERKALa takdim edilecektir.

  Davetiyelerinizi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinden ücretsiz olarak alabilirsiniz.
  Tarih: 25 Mart 2012 Pazar saat: 19:30
  Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi


  Bir olayın çeşitli şekillerde canlandırılmasına " tiyatro " adı verilir. Tiyatro, yazarların dram, komedi, trajedi türünde yazdıkları eserlerin sahnede oynanması sanatıdır. Tiyatro yaşamın bir parçasıdır. Konusu bakımından hareketlere, konuşmaya, bazen de müziğe yer verilir. Bu nedenle tiyatro güzel sanatların en ilgi çekici kollarından biridir. Tiyatroda oynayanla izleyen arasında yakın, sıcak bir iletişim vardır. Tiyatroda rol alan kişilere " tiyatro oyuncusu " ya da " tiyatro sanatçısı " denir. Tiyatronun yazılı bir metni vardır ve oyuncular bu metne göre tiyatroyu oynarlar. Metne bağlı kalmadan oyuncuların doğal olarak kendiliğinden oynadıkları bölümlere ise "doğaçlama" adı verilir. İlk çağlarda oyunun yazılı metni yoktu. Yeteneklerine güvenen oyuncular ortaya çıkıp bir çeşit tuluat yaparlardı. Tuluat; oyuncuların o anda düzenle¬dikleri hareketleri, tasarladıkları sözleri söylemeleridir. Tuluat, sahnesiz ve metinsiz bir tiyatro oyunudur. Yazılı tiyatro yapıtları çok sonra ortaya çıktı. Bir süre tiyatro sözsüz oynandı. Oyuncular olayları, el, kol, gövde, bacak ya da yüz hareketleriyle anlatırlardı. Bu sözsüz tiyatroya " pandomima " adı verilir.

  [​IMG]


  Dünyada ilk tiyatro olayının nerede, nasıl başladığı bilinmemektedir. Araştırmacılar; tiyatronun ilkel insanların av dönüşü vurdukları avın çevresinde sevinç ve heyecan sesleri çıkararak dans etmelerinden doğduğunu anlatırlar. Daha sonraları topluluk halinde yaşamaya başlayan insanlar yılın belirli günlerinde, belirli bir yerde toplanmaya başladılar. Bu toplantıda içlerinden bir kişi yüksekçe bir yere çıkarak güldürücü öyküler anlatır, taklitler yapar, şarkılar söylerdi. Bu tür oyunlar zamanla şenlikler geleneğini oluşturdu. Bir süre sonra tiyatroda kişiler ikiye, üçe çıktı. Daha canlı, daha ilgi çekici konular bulundu. Böylece oyunlar, sanat niteliğine kavuştu. Tiyatro da meslek haline geldi.
  Uluslararası Tiyatro Enstitüsü 1948 yılında kuruldu. Bu enstitü 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart gününü Dünya Tiyatrolar Günü olarak kabul etti. Her yıl enstitüye üye ülkelerde 27 Mart günü " Tiyatrolar Günü " olarak kutlanır. 27 Mart günü her ülkenin sanat ve tiyatro adamlarınca hazırlanan bir bildiri, sahnelerde okunur. Tiyatrolar o gece halka parasız gösteriler düzenler, tiyatroyu halka sevdirmeye çalışırlar. Ülkemizde tiyatro ile ilgili ilk ulusal bildiriyi, yaşamını Türk tiyatrosuna adamış olan ünlü tiyatro sanatçımız Muhsin Ertuğrul yazdı.
   
Yükleniyor...