Dünya tiyatrolar günü ne zaman

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda YAREN tarafından 4 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. dünya tiyatrolar günü tarihi, dünya tiyatrolar günü nezaman
  [​IMG]

  27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü

  Dünya Tiyatro Günü 1961 yılında Uluslararası Tiyatrolar Birliği tarafından kurulmuştur. Her yıl 27 Mart ta ITI merkezleri ve dünya çapında tiyatro grupları tarafından kutlanmaktadır.

  Ülkemizde tiyatro ile ilgili ilk ulusal bildiriyi, yaşamını Türk tiyatrosuna içtenlikle adayan Muhsin Ertuğrul yazdı.
  Dünyada ilk tiyatro olayının nerede, nasıl başladığı bilinmi¬yor.Fakat araştırmacılar; tiyatronun ilkel insanların av dönüşü vurdukları avın çevresinde sevinç ve heyecan sesleri çıkararak dans etmelerinden doğduğunu anlatırlar.
  Daha sonraları topluluk halinde yaşamaya başlayan insanlar yılın belirli günlerinde, belirli bir yerde toplanmaya başladılar. Bu toplantıda içlerinden bir kişi yüksekçe bir yere çıkarak güldürücü öyküler anlatır, taklitler yapar, şarkılar söylerdi. Bu tür oyunlar zamanla şenlikler geleneğini oluşturdu.Daha canlı, daha ilgi çeki¬ci konular bulundu. Böylece oyunlar, sanat niteliğine kavuştu. Tiyatro da meslek haline geldi.
  Tiyatro yaşamın bir parçasıdır. Konusu bakımından harekete, konuşmaya, bazen de müziğe yer verilir. Bu nedenle tiyatro güzel sanatların en ilgi çekici kollarından biridir.
   
Yükleniyor...