Dünyanın En Hızlı Hayvanı Hangisidir?

'Eğitim Merkezi' forumunda HazaN tarafından 6 Nis 2011 tarihinde açılan konu


 1. Dünyanın en hızlı hayvanı nedir

  Çita : Bir çita 100 Km.ye tam 3 saniyede çıkabilir!. Çitalar oldukça hızlı hayvanlardır onları karada geçebilmeyi başarabilmiş bir canlı türü yoktur. Bazı macera tutkunları çita ile girdikleri motosiklet ve araba yarışlarında dahi kaybetmiş yahut kısa mesafe farkı ile galip gelebilmişlerdir.

  Saatte ortalama 120 Km. hız yapabilen bu çevik hayvanlar kedigiller familyasında süratiyle nam salmışlardır. Bilinen en meşhur kedigiller üyeleri Aslan, Kaplan, Leopar gibi türlerin aksine daha güçsüz bir yapıları vardır. Ayrıca Çitalar kükreyemezler. Avlanma konusunda da usta oldukları söylenemez. 10 avdan 7 kadarı başarısızlıkla son bulur. Avlarını daha tehlikeli türleri kaptırmaları da cabası. Özellikle Sırtlanlar bu konuda oldukça frsatçıdır. Çitaların bu konuda Sırtlan ile rekabet edecek gücü yoktur onlar oldukça naif yaratıklardır. Kemikleri çok hassastır ve Sırtlan çenesinin kuvveti ile tanınır bir ısırışta Çitanın kemiklerini kırabilmeye muktedirdir.

  Ayrıca bu üstün hızlarını 30 ila 45 saniye gibi bir süreden fazla korumaları onlara ağır bir bedel olarak geri dönecektir. Çünkü 46 dereceye kadar çıkan ısıları beyinlerini fokurdatabilir. O sürece kadar bir hedefe kilitlenirler ve sadece onu kovalarlar avlandıkları zaman hemen tüketmeye gayret ederler

  Yelken Balığı: Karanın en hızlı hayvanı Çita demiştik. Şimdi ise denizlerin rekortmeni ile sizleri tanıştıralım: Yelken balığı. Oldukça yüksek hızlarda denizleri arşınlamaktadır. Kocaman sivri burnunun bu hızda büyük etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu canlı saatte ortalama 110 Km. hızla yüzebilmektedir. Mavi ve gri karışımı renklerden oluşan Yelken balığı yakalanması oldukça zor bir balıktır. Okyanusun derinlerinde yaşarlar. Yelken balığı ile denizde yarışabilecek bir balık türü daha yoktur ve en ayırt edici yönü de budur.

  Alaca Doğan : Son olarak gerçek bir rekortmenden bahsederek hız turumuzun sonlandırıyoruz. Göklerin hakimi Alaca Doğandır. Eriştiği hız gerçekten insanı şaşkına çevirecek orandadır. Tam tamına saatte 320 Km. !!! Evet belkide çoğunuz buna inanmayacak fakat merak edenleriniz varsa sizler için National Geographicte yapılan test videosunu paylaşabiliriz. (ilgilenenler buraya tıklayabilirler) Ömürleri yaklaşık 15 sene oluyor bu rekortmen kuşların. Avlarını çok yüksek bir irtifadan takip ederler. Güçlü görüş yeteneği vardır bir fareyi tarlada gezinirken bu denli yüksek irtifadan bile görebilirler. Menziline giren an av yukarıdan kendisine doğru 320 kmlik hızla dalış yapan bu gaganın hışmına maruz kalır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Eki 2013
Yükleniyor...