Dünyanın En Hızlıları

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Pardus tarafından 9 Oca 2010 tarihinde açılan konu

 1. En hızlı insan

  21 Ağustos 1986 doğumlu Usain St. Leo Bolt C.D, Jamaikalı bir atlettir. Bolt, 9.69 saniyeyle 100 metrede, 19.30 saniyeyle 200 metrede ve 37.10 saniyeyle ise, diğer takım arkadaşlarıyla birlikte, 4x100 metre bayrak yarışında Olimpiyat ve dünya şampiyonluğu rekorlarını elinde tutuyor. Üstelik Bolt tüm bu rekorları 2008 Yaz Olimpiyatlrında kırdı. bolt, 1984'te Carl Lewis'ten sonra aynı Olimpiyatta bu üç alanda birden birinci olan ilk sporcu oldu. Ayrıca yine aynı Olimpiyatta bu üç yarışmanın hepsinde dünya rekoru kırarak tarihe adını yazdırdı.
  Bolt, 9.69 ile kırdığı 100 metre rekorunu 2009 Berlin Olimpiyatlarında 9.58 saniye ile geçti.
  Koşudaki başarıları ve isminin İngilizcedeki yıldırım kelimesine olan benzerliği sebebiyle atlet "Lightning Bolt" lakabını almıştır.

  En hızlı araba

  Yakın bir zamana kadar Bugatti Veyron, dünyanın en hızlı arabası olarak biliniyordu. Ancak başka bir otomobil Bugatti Veyron'u ekarte etti. Barabus TKR, 1005'lik beygirgücü ve 0'dan 98 km hıza 1.67 saniyede çıkmasıyla günümüzün süper arabası olarak görülüyor. Araç, 435 km/s hıza ulaşabiliyor. Barabus TKR'nin gücü 6, litrelik V8 ikiz turbo şarjlı motorundan ve çift arasoğutucularından ileri geliyor.

  En hızlı kara hayvanı

  Çitalar, dünyanın en hızlı kara hayvanlarıdır. Saatte yaklaşık 115 km'ye kadar ulaşan hızına çok da şaşırmamak gerekir, çünkü ince ve uzun bacaklı vücut yapısıyla çita, adeta hız için yaratılmıştır. Benekli kürkü, küçük kafası ve kulakları, ve gözlerinin köşesinden burnunun yanlarına uzanan "gözyaşı çizgileri", çitayı Afrika'nın diğer büyük kedilerinden farklı kılar.

  En hızlı bilgisayar

  Roadrunner, New Mexico'daki Los Alamos Ulusal Laboratuarı'nda IBM tarafından geliştirilen bir süper-bilgisayar. Şu anda dünyanın en hızlı bilgisayarı olan 133 milyon dolar değerindeki Roadrunner, 1.7 petaflop (saniyede 1.7 katrilyon (10^15) işlem) işlemci performansına ulaşması için tasarlanmış, bu hıza Haziran 2008'de ulaşmış ve üzerinde lineer cebir algoritması programları (LINPACK) çalıştırılan dünyanın en hızlı 500 bilgisayarı arasında birinci olmuştur. Standart parçalarla üretilen bu süper-bilgisayarın, alışılmışın dışında tasarım özellikleri bulunuyor.

  En hızlı balık

  Istiophoridae familyasının Istiophorus cinsine ait yelken balığı, okyanusların görece sıcak bölgelerinde yaşarlar. Maviyle gri arası bir renge sahip olan bu balığın, yelken olarak da bilinen, sertleşebilme özelliğine sahip bir sırt yüzgeci vardır. Yelken balığının dikkat çekici bir diğer özelliği ise, kılıçbalıklarında da bulunan, uzun bir gagaya benzer ağız yapısıdır. Saatte 110 km'ye kadar ulaşan hızıyla dünyanın en hızlı balığı ünvanını taşır. Yelken balığının yakalanması bu yüzden ya tesadüfen gerçekleşir, ya da balık hasta olduğu için..

   
 2. Cevap: Dünyanın En Hızlıları

  En hızlı insanlı uçak

  North American X-15 roket güçlü uçak, NASA, Birleşik Devletlerd Hava Kuvvetleri (USAF), Birleşik Devletler Donanması (USN) ve North American havacılık şirketinin ortak programı sonucu, çok yüksek hız ve çok yüksek irtifalarda insan ve malzeme faktörleri üzerine veri toplamak amacıyla gelitirilmiştir. 1960'ların başında kırdığı en hızlı insanlı uçak olma rekoru günümüzde geçerliliğini korumaktadır. X-15 programı boyunca gerçekleştirilen uçuşlardan 13'ü (8 pilot tarafından) USAF'ın 50 mil (80.47 km) kriterini aşarak uçağı kullanan pilotları astronot seviyesine taşıdı. X-15'in en yüksek hızı ise Pete Knight'ın pilotluğu esnasında 7273 km/s olarak kaydedildi.

  En hızlı helikopter

  Aslında pervaneli bir helikopterin kontrolden çıkmadan uçabilmesi için ulaşabileceği en yüksek hız saatte 250 mildir (402.336 km/s). 6 Ağustos 1986'da düzenlenen bir gösteride, üzerinde bazı değişiklikler yapılmış Westland Lynx ZB500 ise, 249.1 mil/s (400.8 km/s) hıza ulaşarak dünyanın en hızlı helikopteri olma rekorunu elde etti.

  En hızlı rüzgâr

  3 Mayıs 1999'da kasırgalar Oklahoma'yı kasıp kavururken bilimadamları bugüne kadarki en hızlı rüzgârı kaydettiler. Saatte 511.77 km hızla esen kasırga, 250 evi yıktı ve dört kişinin de ölümüne sebep oldu.

  En hızlı kuş

  Kartalgiller familyasından aladoğan kuşu (Falco peregrinus) dalışa geçtiğinde saatte 322 km hıza ulaşabiliyor. Kartal ölçülerinde bir doğan türü olaran bu kuşun sırt mavi-gri, alt kısmı beyaz çizgili, kafası ve "bıyıkları" siyah renktedir.

  Kaydedilen en hızlı şey

  Modern fizikte, ışık evrendeki en hızlı şey olarak kabul edilir ve ışığın uzay boşluğundaki hızı doğanın temel sabit değerlerinden biridir. Işığın boşluktaki hızı saniyede tam olarak 299792458 metre olarak tanımlanmıştır. Bu, insan ırkının bugüne kadar tecrübe ettiği en hızlı şeydir. Ekvator etrafında ışık hızıyla hareket ederseniz gezegeni bir saniye içinde 7.4 defa turlayabilirsiniz.

  Işık ötesi hız

  Takyonlar, ışıktan hızlı hareket eden varsayımsal bir parçacıklar sınıfıdır. İlk olarak fizikçi Arnorld Sommerfeld tarafından ileri sürülen ve Gerald Feinberg tarafından isimlendirilen takyonların, enerji kaybettiklerinde hız kazanma gibi ilginç bir özellikleri vardır. Dolayısıyla takyonlar enerji kazandıklarında da yavaşlarlar. Yunanca'da hızlı anlamına gelen "tachus" kelimesinden türemiş olan takyonların mümkün olan en yavaş hızı ise ışık hızıdır.
   
 3. Cevap: Dünyanın En Hızlıları


  Bnde Bugatti Veyron un resmi var o çıkan resimlerden pembe olanı süper. Pembe ama gerçekdende güzel. Zengin olsam kız arkadaşıma alırdım o arabayı. ama çok pahalı :p

  İşte bu Araba

  [​IMG]
   
 4. Cevap: Dünyanın En Hızlıları

  arabanın pembesi bile şık
  daha ne olsun
   
Yükleniyor...