Dünyanın ilk standart kanunu

'Tarih Bölümü' forumunda YAREN tarafından 7 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kanunname-i İhtisab-ı Bursa (Bursa Belediyesi Kanunu), dünyanın ilk standart kanunudur. Sulan II. Bayezid zamanında, 1502 yılında yürürlüğe giren kanun o günün ilk, bugünün hala eskimemiş kanunudur.
  [​IMG]
  Bu fermanda; hayvan ürünleri, türlü sebze-meyve, tuz, ekmek, sanayi ürünleri, tekstil ürünleri, tarım-tahıl ürünleri, orman ürünleri, deri ürünlerinin satışları, konulacak fiyatlar ve kaliteleri bir standarda bağlanmıştır.

  Bu standartlardan bazılar şunlardır :

  Çörekler :
  Ekmek ağırlığının yarısı olup ak undan olacak ve unun bir kilesine bir okka (400 dirhem) yağ konulacak.

  Meyvalar :
  Kaplı (yeşil kabuklu) fındığın kaplı olarak bir okkası, bir akçeye olacak. Kapsızın 200 dirhemi, bir akçeye olacak ve mevsimi geçtikten sonra 125 dirhemi, bir akçeye olacaktır.

  Sebzeler :
  Aş kabağına (taze kabak) 3 gün narh olmayacak. Üç günden sonra üç okka, bir akçeye olacak. Haftasında 4 okka, ikinci haftasında 5 okka, üçüncü haftasında 6 okka, dördüncü haftada 8 okka, bir akçeye olacak.

  Kuyumcular :
  Kullanılan gümüş 80 ayardan düşük olmayacak. Altının miskali de 60 akçelikten aşağı olmayacak.
   
 2. Cevap: Dünyanın ilk standart kanunu

  Ben bunu bilmiyordum ne mutlu bize tarihimizde birçok ilki Türkler yapmış..
   
 3. Cevap: Dünyanın ilk standart kanunu

  ecdadımız neler düşünmüşler ve ne adaletli ve hakka riayet etmişler biz acaba onlara layık torunlar olabildikmi bu anlamlı paylaşımına teşekkürler yaren
   
 4. Cevap: Dünyanın ilk standart kanunu

  Arkamızda duran tarih bugünümüzü ikiye hatta üçe katlayacak kadar büyük.İlkler sadece bununla mı sınırlı hayır...İlk denizaltıdan tutun da ilk rokete,ilk askeri bando daha bir sürü ilk....Peki şimdi ...Dünyanın bir yerinde bir şey icat edilir,bir şey çıkar biz daha sonra pahali şekilde sahip oluruz...Bir zamanların fransasında osmanlı tarzı giyim,yaşam moda iken ve böyle giyinmeyenler ayıplanırken şimdi durumlar tam tersi...Her yerimiz bilgisayar dolu,muhteşem modernlik ama biz mi ürettik,biz mi icat ettik,parasını biz mi kazanıyoruz hayır...Sadece her yeni modeli çıktığında eskisini atıp yenisini alıyoruz...Böyle olunca da ilk şu ilk bunu icat eden değil..Şunu en fazla kullanan ,bunu en fazla tüketen oluyoruz....
   
 5. KinG

  KinG Admin

  Cevap: Dünyanın ilk standart kanunu

  Osmanlı İmparatorluğunun uzun yıllar devam etmesi adalatli yönetimiyle alakalıdır.
  Tarihimizle herzaman gurur duyuyorum.
   
 6. Cevap: Dünyanın ilk standart kanunu

  vy bee
   
Yükleniyor...