Dünyayı korkutan keşif

'Teknoloji Haberleri' forumunda chemist tarafından 12 Ara 2008 tarihinde açılan konu

 1. Dünyayı korkutan keşif


  Uzay bilimciler, Dünya'nın da yer aldığı Güneş Sistemi'nin içerisinde bulunduğu Samanyolu galaksisinin tam ortasında bir kara delik belirledi.

  Şili'deki Güney Avrupa Gözlemevi'ni kullanarak, 28 yıldızın garip bir halka oluşturduğunu gözlemleyen ve bunları takibe alan Alman bilim adamları, tam 16 yıl süren araştırmalarının sonunda, Dünya'ya son derece yakın bir mesafede bulunan bir kara delik ortaya çıkardı.

  Sıraya girmiş yıldızları takip eden bilim adamları, yıldızların tam ortasında Samanyolu'nda bilinen en büyük kara deliği belirlediklerini duyurdu.

  Işık dahil, etrafındaki her şeyi yutan ve bu yüzden "evrenin yamyamları" olarak da anılan kara deliklerin çekim gücü o kadar yüksek ki etraftaki her şey için bir tehdit sayılıyor.

  Kraliyet Astronomi Birliği üyesi Dr. Robert Massy "Samanyolu'nun ortasındaki bu galaksi, aslında bazı yıldızların oluşumunda da rol oynamış olabailir. Onu izleyeceğiz" dedi.

  27 bin ışık yılı mesafedeki dev kara deliğin Samanyolu galaksisini nasıl etkileyeceği ise bundan sonra yapılacak araştırmalarla belirlenebileceği tahmin ediliyor.

   
Yükleniyor...