E Haciz

'Haberler' forumunda Wish tarafından 8 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. E Haciz Nedir?
  Vergi Borcuna E Haciz?


  Uzun zaman alan haciz işlemlerinin sonu geldi. Haciz işlemlerinde de artık günümüz teknolojisinin tüm nimetkerinden faydalanmak isteyen bankaların ortak kararıyla “e-haciz” bir diğer anlamıyla hızlı haciz dönemi başlıyor

  Maliye Bakanlığı, borcunu ödemeyenlerin banka hesaplarına uyguladığı e-haciz yöntemini yaygınlaştırıyor. Buna göre Maliye, Cebri Tahsilat Sistemi adını verdiği uygulama ile gerekli tutarı borçlunun banka hesabından direk olarak çekecek.

  Bu yıl, vergi borcunu ödemediği için haciz işlemiyle karşı karşıya kalan mükelleflerin yüzde 90'ına bankalar kanalıyla da e-haciz başlatılması planlanıyor.

  Maliye'nin kararını değerlendiren Prof. Dr. Şükrü Kızılot, Maliye'nin ilgili kanun maddesi uyarınca böyle bir yasal yetkisi olduğunu ve bunu halihazırda bir süredir kullandığını belirtti. Kızılot, Maliye'nin şimdi bu yetkisinin kullanım alanını daha da artıracağını belirtti.

  Maliye'nin e-haciz yetkisi ile ödenmeyen trafik cezalarını bile banka hesaplarından çekebileceğini kaydeden Kızılot, "Ancak şu anda Maliye daha büyük borçların peşinde" dedi. Kızılot, Maliye'nin kendisine borçlu vatandaşların alacaklı olduğu kişilere giderek, "bu tutarı bize ödeyin" deme yetkisinin olduğuna da dikkat çekti.
   
Yükleniyor...