Teknoloji E-ticaretin Dezavantajları

'Teknoloji' forumunda Habibe tarafından 24 Nis 2016 tarihinde açılan konu

  1. E-ticaretin Dezavantajları
    Artık yeni açılan ticaret siteleri sayesinde domatesi, biberi, patlıcanı bile internet üzerinden alabilme imkânı doğmuştur. Her ne kadar avantajları çok fazla olsa da bu ticaret sisteminin bazı dezavantajları vardır. Buna verebileceğimiz birinci ve en büyük neden dolandırıcılık. Son zamanlarda dolandırılmayan kimse kalmamıştır. Avukatından profesörüne kadar herkes dolandırılmaya adaydır.
    E-ticaret ise dolandırılmaya çok müsait bir alan. Sebebi ise kredi kartı bilgilerinin verilmesi, alacağınız malın, örnek olarak telefon, sahtesini veya maketini, onunla eşdeğer ama onun özelliklerine sahip olmayan eşdeğer malları gönderilebilmekte. Bu ise e-ticarete olan güveni düşürmekte. Başka bir dezavantajı ise alınan malın müşteriye ulaşma süresi. Genel olarak bazı şirketler malı 2-3 günde hazırlayıp ancak kargo şirketine teslim etmekte. Bu geçen süreye ise malın temin edilmesi adı verilmiş. Bu sürenin üstüne bir de kargo şirketlerinin hazırlama, toplanma gibi onlarca aşaması da binince malın müşteriye ulaşması 5 iş gününü bulmakta.

    Bunun dışında bazen bu sürenin 10 güne dayandığı da olmakta. Bunu nasıl başarabildiklerini halen anlamış durumda değilim. Birde bu gecikmenin dışında malın kargo şirketi tarafından özensiz bir şekilde taşınması da eklenebiliyor. Aldığınız malın kırılacağını bilmelerine rağmen üstüne koydukları başka kargolar tarafından malın arızalanmasına, kargonun kırılmasına veya ezilmesine sebep olabilir. Bu ise hiç kimsenin istemeyeceği bir durumdur. Hevesle aldığınız bir malı geri iade etmek. Sonuç olarak her ne kadar dezavantajlı da olsa güvenilir markalardan aldığınız kargolarda bazı istisnalar dışında gecikme vb. durumlar yaşanmamakta. Yani anlayacağınız her şey sizin elinizde.