Ebruli Sanatı Nedir Ebruli Sanatı Ne Demek

'El Becerileri' forumunda HazaN tarafından 20 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ebruli Sanatı, Ebru Sanatı nedir
  Ebru sanatı ne demek

  Kâğıt süsleme sanatlarının en önemlilerinden biri... Bütün Osmanlı sanatlarında olduğu gibi usta-çırak usulü ile öğrenilen ve sanatçının iradesi dışında birçok değişkenden etkilenen bir sanattır.
  Ebru; renklerin suyla dansının yarattığı bir ahenktir aslında. Bazı kaynaklar ebrunun, yüz suyu anlamına gelen "ab-ı ru" sözcüğünden, bazı kaynaklar ise Orta Asya dillerinden Çağatayca'da hareli görünüm, damarlı kumaş ya da kağıt anlamına gelen "ebre"den geldiğini söylese de en yaygın kanı, kelimenin kökeninin Farsça; bulutumsu, bulut gibi anlamına gelen "ebri" den gelmekte olduğudur. Her ne şekilde isimlendirilse isimlendirilsin insanlara da isim olan ebru, gizemli bir ahenk taşıyor.

  Zorlu ve emek isteyen bir sanat olan ebru, geri dönüşü olmayan, tekrarı olmayan, çok değişkenli bir sanattır.

  Birçok eski eserde süsleme amacıyla kullanılan ebru, geleneksel el sanatlarımızdan olmasına rağmen yakın zamana kadar unutulma tehlikesi ile karşı karşıyaydı. Dünya çapında çeşitli milletler tarafından sahiplenmeye başlanmış, bazı ülkelerde ebru yapımı sırasında kullanılan malzemeleri üreten firmalar boy göstermişti.

  Ebru sanatında son devrin piri merhum Mustafa Düzgünman gerek yetiştirdiği öğrencilerle gerek bu sanata kazandırdığı anlayışla manevi hazinelerimizden birinin payidar kalmasında büyük rol oynamıştır.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Ebruli Sanatı Nedir
 1. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,137
 2. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  5,399
 3. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,428
 4. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,162
 5. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  5,559