Ebu Abdullah Merrakuşi Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 9 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ebû Abdullah Merrakûşi Kimdir


  Ebû Abdullah Merrakûşi Biyografisi Kısaca

  Ebu Abdullah Merrakuşi Tasavvuf büyüklerinden veli ve Maliki mezhebi fıkıh alimi. Künyesi Ebû Abdullah olup, ismi Muhammed bin Mûsâ bin Numan'dır. 1210 (H.607) yılında doğdu. Aslen Cezayir'deki Tilemsan şehrindendir. Tilemsani, Merrakuşi İşbilî, Fasi, Mezalî ve Hentati nisbet edildi. Tasavvuf âlimi olduğu için Sufi, Allahü tealanın dînine hizmetlerinden dolayı Şemseddîn lakabı verildi. 1284 (H.683) yılında Kahire'de vefat etti.

  Ebü Abdullah Merrakuşî küçük yaşta ilim tahsîline başladı. Tilemsan ve Merrakeş'teki âlimlerden ders aldıktan sonra ilmini ilerletmek üzere İskenderiye'ye gitti.Ebu Abdullah Merrakuşi Burada Muhammed bin Ammâd ve Faslı Safravî gibi âlimlerden ilim tahsîl etti. Malikî mezhebi fıkıh bilgilerinde âlim ve zamânın imamı oldu.

  Ebu Abdullah Merrakuşi Tasavvufta ince bilgilere, yüksek derecelere kavuştu. Allahü teâlânın dînine hizmet için durmadan çalıştı. Öğrendiklerini insanlara öğretti. Sapık yolda olanlara doğru yolu anlatmaya, doğru yoldakileri muhâfazaya gayret etti. Ömrü boyunca Allahü teâlânın dinini öğrenmek, öğretmek ve yaymak onun asıl işi idi. Diğer zamanlarını, ibadet etmek ve kitap yazmakla geçirirdi. Ebu Abdullah Merrakuşi Güzel ahlakı, tatlı dili, güler yüzü, cömertliği, insanlara şefkat ve merhameti, onu herkesin sevmesine vesîle oldu. Bu güzel ahlâkı sebebiyle, birçok kimse elinde tövbe edip, salih kimseler arasına karıştı. Sık sık insanlara nasihatlarda bulunurdu.
   
Yükleniyor...