Ebû İmran Musa Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 22 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ebû İmran (Mûsa) Kimdir


  Ebû İmran (Mûsa) Kimdir Kısaca Hayatı

  İslam alimlerinden ve büyük velilerden. Abdülvehhâb-ı Şaranî hazretlerinin beşinci batından dedesidir. Mısırda Saîd-i Mısır adlı bölgenin aşağı kısmında ve Nil Nehrinin batı sahilinde bulunan Behensa beldesindendir. Doğum târihi belli değildir. Benî Zuglâ kabîlesine mensup, Tilmsân Sultânı Ebû Abdullah ez-Zuglanın evladındandır.

  Ebû İmran, sultan olan babasının yanında yetişip büyüyünce, Allah yolunda bulunmayı, kendisini tasavvufa vermeyi saltanata tercih etti. Babası ilk zamanlarda onun bu halini garip karşıladı. Daha sonra işinde kendisini serbest bıraktı. Ebû İmrân Musa talebe olmak üzere, Şeyh-ül-Magrib olarak tanınan Ebû Midyen et-Tilmsânî hazretlerinin huzûruna vardı.

  Ebu İmran Musa Allahü tealanın izni ile hocasının sesini duyar ve cevap verirdi. Yine talebelerinden birisi bir sıkıntıya düşüp ondan yardım istese, ona seslense, Allahü teâlânın izni ile o talebesinin hâlini anlar, sesini duyar, bir senelik mesâfede de bulunsa, Allahü teâlânın izni ile derhal imdadına yetişirdi.

  Birçok kimse ondan ilim öğrenip, istifade ettiler. Hocası Ebû Midyenin işaret ettiği gibi, o beldede vefat etti.Ebu İmran Musa'nın Kabri oradadır.
   
Yükleniyor...