Ebü'l-Hasen Cûsuki Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 12 Haz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ebü'l-Hasen Cûsuki Kimdir  Ebü'l-Hasen Cûsuki Kimdir Hayatı

  Irak velilerinin büyüklerinden. Ebül-Hasen künyesi olup, Dicle kenarında bir belde ve doğduğu yer olan Cûsuka nisbetle Cûsukî denildi. Abdülkâdir-i Geylânî hazretlerinin halîfelerinden, Ali bin Hîtînin talebesi idi. Hicrî altıncı asır sonlarında vefât etti. Doğum yeri olan Cûsuk köyüne defnedildi.

  Allahü tealanın dostlarının büyüklerinden, kerâmet, harikulade haller ve insanları sapıklıktan kurtarmada yüksek dereceler sahibi olan Ebül-Hasen Cûsuki, temel din bilgilerini öğrendikten sonra, gençliğinin baharında Ali bin Hîtînin hizmetine girdi. Ali bin Hîtî hazretleri, Abdülkâdir-i Geylânî hazretlerinin, Bağdada gelen her velî bizim misâfirimizdir. Biz de, Ali bin Hîtînin misâfiriyiz buyurduğu ve sık sık karşılıklı ziyâretlerde bulundukları bir büyük zat idi. Nehr-ül-melik civarında Rezirân köyünde ikâmet ederdi.

  Allahü teâlânın izniyle ölüleri dirilttiği, hastalara şifâ dağıttığı, körlük ve sağırlık arâzlarını giderdiği meşhûr olan Ali bin Hîtî hazretlerinin hizmetinde yıllarca kalan Ebül-Hasen Cûsukî, onun ilim ve feyzlerinden çok istifâde etti. Evliyânın büyükleriyle sohbet etti. Ali bin Hîtînin yanında kemâle geldi. Maddî ve manevî bütün ilimlerin inceliklerine kavuştu. Kalbi bütün kirlerden temizlendi. Gönlünde Allah aşkından başka bir sevgi, dilinde Allah adından başka bir söz bulunmaz oldu. Allahü teâlâya olan aşkını, şiirlerinde terennüm eyledi. İşi, sözü, düşüncesi, tefekkürü, herşeyi Allahü teâlânın râzı olduğu şeylere yöneldi. Hücreleri, zerreleri de Allahü teâlâyı zikreder oldu. Kimsenin duymadığı, kimsenin haberdâr olmadığı hâllere kavuştu. Ali bin Hîtî hazretlerinin halîfesi oldu.
   
Yükleniyor...