Ecel Nedir?

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 23 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ecel Ne Demek

  Ecel, kelime olarak mutlak vakit, bir şeyin müddeti veya bir şeyin müddetinin sonu anlamındadır. Daha sonra bu kelime insan ömrünün sonu anlamında kullanılmış ve bu manada meşhur olmuştur. Ecel hayatın son bulması ve ölümün gerçekleştiği zamandır.

  Ecelleri geldiği zaman ne bir saat geri kalırlar, ne de ileri giderler.

  Ehli Sünnetin görüşüne göre öldürülen kişi kendi eceliyle ölmüştür. Katilin öldürmesi ile o kişinin eceli değişmiş ve ömrü kısalmış olmaz. Ecel, hayatın tereddütsüz ve kesin olarak son bulduğu zamandır. Katilin mes'ul olması, Allah'ın kesin olarak yasakladığı cana kıyma yasağını işlemiş olmasındandır.

  Ecel,(Sözlük anlamı:Hayatın sonu, ölüm zamanı. İslam dininde insanın mukadder. (Allah tarafından yazılıp kararlaşmış) olan ömrünün nihayetine denir. Ecel geldiği zaman, ne bir dakika ileri gider ne de bir dakika geri kalır. İslam inancında insan her ne sebeple ölürse ölsün, eceli ile ölmüş olur.

  Ecelin ne zaman geleceğini Allah bilir.Yalnız intihar olayında kişinin öleceği Allah katında bilinmektedir. İntihar eceli değiştirmek değil, Cüz'i irade çerçevesinde ölümün şeklini değiştirmektir.İslam inancına göre Yüce Allah,her varlık için bir yaşama süresi belirlemiştir,Buna ömür denir.Ömrünü tamamlayam her varlığın yaşamı sona erer.İşte ömrün bittiği,hayatın sona erdiği zamana ecel denir.
   
Yükleniyor...