Ege bölgesinin hikayesi

'Etüt Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 6 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ege bölgesinin hikayesi

  Ege Bölgesi, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. İsmini kıyısında olduğu Ege Denizi'nden alır. Ege (Asıl Ege, Kıyı Ege) ve İç Batı Anadolu (İç Ege)[1] olmak üzere iki bölüme ayrılır. Kuzeyde Marmara, doğuda İç Anadolu, güneyde Akdeniz bölgeleriyle ve son olarak batıda Ege Deniziyle çevrilidir. Türkiyenin en uzun kıyı şeridine sahip bölgesidir.

  Sınırlar

  Bölgenin Sınırları;

  Kuzey; Kaz Dağı, Madra Dağı, Simav Dağları ve Dominiç Dağıdır.

  Doğuda; Türkmen Dağı ve Emir Dağlarıdır

  Güneyde; Karakuş Dağı ve Göreli Dağıdır.

  Batıda; Çanakkaleye bağlı Bababurundan başlayarak tüm Edremit Körfezi, İzmir ve Aydın illerinin tüm kıyı şeritleri ve Muğla'da, Köyceğiz hariç olmak üzere, kuzeyden güneye Köyceğiz kıyılarına kadardır.

  Ovalar: Orta Çağ Ege Bölümü'nde horstlar arasında kalan grabenler birer alüvyon ovasıdır. Bunlar Bakırçay, Gediz, Büyük ve Küçük Menderes grabenleridir. Bu graben ler fiziksel bir haritada yeşil renk ile gösterilir. Gediz ağzında Menemen Delta ovası, Büyük Menderes ağzında Balat Delta ovasından oluşmuştur.


  Nüfus ve Toplumsal Yapı

  Kentleşmenin en yoğun yaşandığı bölge konumundadır. Ülkemiz nüfusunun 1/8 kadarı Ege Bölgesi'nde yaşamaktadır. Bu nüfusun yarıdan fazlası (%62,2) kentlerdedir. Ege Bölgesi'nin ortalama nüfus yoğunluğu ise Türkiye ortalamasının üzerindedir. Nüfus yoğunluğu açısından Marmara Bölgesi'nden sonra ikinci sırada bulunur. Ege Bölümü'ndeki ovalar üzerinde fazla olan nüfus yoğunluğu, İç Batı Anadolu Bölümü'nde ve Menteşe Yöresi'nde azalır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Şub 2017
Yükleniyor...
Benzer Konular - Ege bölgesinin hikayesi
 1. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,465
 2. Wish
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  40,631
 3. Wish
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  8,835
 4. Wish
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,253
 5. Wish
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,688