Eğitimle İlgili Sözler 2012

'Güzel Sözler' forumunda Aysell tarafından 31 Oca 2012 tarihinde açılan konu


 1. 2012 Eğitim ile ilgili sözler
  Eğitim sözleri 2012


  En iyi eğitimli kişi, yaşadığı hayatı en iyi anlayandır
  ( Hellen Keller )


  İlk ve orta öğretim mutlaka insanlığın ve medeniyetin gerektirdiği ilmi ve fenni versin, fakat o kadar pratik bir şekilde versin ki, çocuk okuldan çıktığı zaman aç kalmaya mahkûm olmadığına emin olsun.
  ( Mustafa Kemal Atatürk )


  İnsan eğitimle doğmaz, ama eğitimle yaşar
  ( Cervantes )

  Vatan müdafaasının en emin ve ucuz yolu eğitimdir
  ( Buchner )


  (Öğretmenler) Ordularımızın kazandığı zafer, sizin ve sizin ordularınızın zaferi için yalnız zemin hazırladı...gerçek zaferi siz kazanacak ve devam ettireceksiniz ve mutlaka başarılı olacaksınız. Ben ve sarsılmaz imanla bütün arkadaşlarım, sizi takip edeceğiz ve sizin karşılaşacağınız engelleri kıracağız.
  ( Mustafa Kemal Atatürk )


  Yurdu savunmanın en ucuz yolu eğitimdir
  ( Buckel )


  Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet henüz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır. Ona basit bir kitle denir, millet denemez. Bir kitle millet olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır.
  ( Mustafa Kemal Atatürk )  Eğitim kafayı geliştirmek demektir Belleği doldurmak değil
  ( Mark Twain )


  Milli eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu şekilde olur. Bu zaferin sağlanması için hepimizin tek vücut ve tek düşünce olarak bir program üzerinde çalışması lazımdır. Bence, bu programın iki esaslı noktası vardır:
  (a) Sosyal hayatımızın ihtiyaçlarına uygun olması
  (b) Çağın gereklerine uymasıdır.
  ( Mustafa Kemal Atatürk )


  Eğitimin kökleri acı, meyveleri tatlıdır
  ( Aristo )


  Milli Eğitim programımızın, Milli Eğitim siyasetimizin temel taşı, cahilliğin yok edilmesidir.
  Cahillik yok edilmedikçe, yerimizdeyiz, Yerinde duran bir şey ise geriye gidiyor, demektir. Bir taraftan genel olan cahilliği yok etmeye çalışmakla beraber, diğer taraftan toplumsal yaşamda bizzat faal ve faydalı, verimli elemanlar yetiştirmek lazımdır. Bu da ilk ve orta öğretimin uygulamalı bir şekilde olmasıyla mümkündür. Ancak bu sayede toplumlar iş adamlarına, sanatkarlarına sahip olur. Elbette milli dehamızı geliştirmek, hislerimizi layık olduğu dereceye çıkarmak için yüksek meslek sahiplerini de yetiştireceğiz. Çocuklarımızı da ayni öğretim derecelerinden geçirerek yetiştireceğiz.
  ( Mustafa Kemal Atatürk )


  Ekmekten sonra eğitim, bir milletin en büyük ihtiyacı
  ( Paul Richer )


  Gelecek için yetiştirilen vatan çocuklarına, hiçbir güçlük karşısında baş eğmeyerek tam sabır ve dayanıklılık ile çalışmalarını ve öğrenimdeki çocuklarımızın anne ve babalarına da yavrularının öğrenimlerini tamamlaması için her fedakarlığı göze almaktan çekinmemelerini tavsiye ederim. Büyük tehlikeler önünde, uyanan milletlerin kararlarında ne kadar ısrarlı olduklarını tarih doğrulamaktadır. Silahı ile olduğu gibi kafasıyla da mücadele mecburiyetinde olan milletimizin, birincisinde gösterdiği kudreti ikincisinde de göstereceğine asla şüphem yoktur.
  ( Mustafa Kemal Atatürk )

  Bir mermer parçası için heykeltraş ne ise, rugh içinde eğitim odur
  ( Addison )


  Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır.
  ( Mustafa Kemal Atatürk )


  Eğitim ağır çalışan bir çarktır 5 senede 10 senede sonucu alırsınız
  ( Prof Esad Çoşan )

  Alıntı