El Ve Trınak Bakımı Nasıl Yapılır?

'Kişisel Bakım' forumunda EyLüL tarafından 12 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. El ve tırnak bakımı
  Bakımlı ve güçlü tırnaklar
  Tırnak bakımı için tavsiyeler

  El Bakımı Püf Noktaları

  Eller günde birkaç defa yumuşak sabunla ve bol temiz suyla yıkanmalı kurulandıktan sonra iyice kremlenmelidir.

  Haftada 1–2 defa ellere çok yağlı kremle masaj yapılmalıdır.

  Limon parmakları temizleyip renkleri açar ancak limon suyu cildi kuruttuğu için daha sonra krem sürülmelidir.

  Yumuşak tırnakların en büyük düşmanı sudur. Bulaşık yıkarken mutlaka eldiven kullanılmalıdır.

  Islak ojeleri kurutmanın en kolay yolu elleri buzlu suya sokup çıkarmaktır.

  Tırnaklardan mürekkep lekesi gibi lekeleri çıkarmak için kullanılmayan diş fırçasına alınacak biraz macunla tırnaklar fırçalanır. Leke çıkacaktır.

  El ve Tırnak Bakımı için neler yapmalı
  Bir bayanın yaşı boynundaki çizgilerden ve ellerindeki kırışıklıktan belli olurmuş. Bayanlar özellikle ellerine gereken özeni göstermezler. Buda ilerde kırışık, oldukça sert ellere sahip olmalarına olanak sağlar. Aşağıda yazılı malzemeler kolay temin edilebilir, çoğu kişinin evinde olan malzemeler.

  1. Önce sterilizasyon:
  Tırnak bakımında kullanılan tüm aletlerin sterilizasyonu çok önemli. Hepatit B ve C gibi çok ciddi virüs enfeksiyonları veya birçok mantar enfeksiyonu manikür salonlarından alınıyor. Alet sterilizasyonu için en uygun yöntem ultrasonik bir temizleyicinin ardından özel sterilizasyon çözeltilerinden (glutaraldehit gibi) yararlanmak.

  2. Ojelerinizi silin:
  Tırnak bakımına, daha önceki işlemlerden kalan cila artıklarının temizlenmesi ile başlanmalı. Bu amaçla kullanılan aseton, butil, etil asetat veya benzer bileşikler içeren maddeler, tırnak boyasıyla birlikte tırnak plağından yağ(lipit) kaybına neden olabiliyor.tırnaklarda aşırı kurumaya neden olmamak için bu ürünlere bazı yağlar eklemek gerekiyor. Bizim bildiğimiz doğal badem yağı, susam yağı ve bazı bitkisel yağ çeşitlerini kullanabilirsiniz. Bu yağları, asetonun içine katabileceğiniz gibi, hemen arkasından bakım olarak da uygulayabilirsiniz. Burada amaç yağ kaybını hemen tolere edebilmek.

  3. Tırnaklarınıza şekil verin:
  Bakımdan bir sonraki adım; şekil verme işlemi. Tırnaklarınızı keserken tırnak plağının tümüyle hasar alma riskini göz ardı etmeyin. Bunun dışında, tırnak uçlarını düzgün tutabilmek için düzenli olarak tırnaklarınızı törpüleyin. Zımparalı törpü veya metal tırnak törpüsü kullanabilirsiniz. Unutmayın, tırnak törpülerinin kişiye özel olması şart. Hiçbir dezenfeksiyon işlemine tabi tutulmayan törpüler birçok enfeksiyonun bulaşmasına neden olabiliyor, özellikle mantar enfeksiyonlarına dikkat edilmesi gerekiyor.
  4. Tırnak etlerinizi kesin:
  Tırnak plağı üzerindeki düzensizlikleri tırnak tamponu ile giderebilirsiniz. Kutikül yani tırnak eti temizliği öncesinde bu kısımları yumuşatın. Bunun için tırnaklarınızı önce sabunlu suda bekletin, ardından kutikül gidericiler uygulayın. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra da ellerinizi yıkayın. Ardından çeşitli iticilerle veya makaslarla bu kısımların fazlalıklarını alabilirsiniz. Bunu yaparken tırnak bütünlüğünü bozmamaya özen gösterin.

  El Bakımı masaj sert ve kuru eller için ne yapmalı

  Uygulama

  1 litre sıcak su
  1 tatlı kaşığı soda
  1 tatlı kaşığı karbonat

  Bütün Malzemeleri karıştırın ellerinizi bu karışımda bekletin ve masaj yapın kolay gelsin.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...