Elektrik enerjisi üretiminde kullanılan kaynaklar nelerdir

'Ders notları' forumunda HazaN tarafından 8 Eyl 2008 tarihinde açılan konu

 1. Elektrik enerjisi üretiminde kullanılan kaynaklar nelerdir

  Elektrik enerjisinin elde edilmesinde doğadaki enerji çeşitleri kullanılmaktadır. Bu enerji kaynaklari değişik dönüşümler sonucu elektrik enerjisine çevrilir. Kaynaklardan bazıları doğrudan kullanılır.

  Klasik elektrik enerji kaynaklarına alternatif olarak sunulan enerji kaynaklardır. Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir? Rüzgar, güneş, hidrojen, hidroelektrik ve jeotermal kaynaklar. Doğada sürekli var olan etkenlere dayalı olan bu kaynakların önemli özellikleri ise yenilenebilir olmalarıdır. Bu kaynaklar doğaya zarar vermezler.

  Hidrolik Kaynaklar
  Hidrojen ilk sırada enerji kaynaklarından üretilen bir yakıttır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan temiz bir enerji kaynağı olarak kullanılacak önemli bir elementtir.

  Hidrojen enerjisi; Sıvıların hareketinden elde edilen enerjiye hidrolik enerji denir. Bu enerji kaynağından akarsuları bol olan ülkeler fazlasıyla faydalanmaktadır. Enerji kaynağı olan sıvı sudur.

  Hidroelektrik enerji; Su gücüyle üretilen elektrik enerjisine hidroelektrik enerji denir. Hidroelektrik santrali genellikle barajların yanında kurulur; böylece hızla akan bir akarsuyun ya da bir baraj gölünde birikerek yüksekten dökülen suyun enerjisi su türbinlerini, bu türbinler de elektrik üreteçlerini çalıştırır. Dünyadaki elektrik enerjisinin ortalama 1/6’sı hidroelektrik santrali tarafından üretilmektedir.


  Rüzgar enerjisi
  Alternatif enerji kaynakları içerisinde en az hidrojen enerjisi kadar yaralı olan enerji kaynağı da rüzgârdır. Yenilenebilir enerji kaynakları projeleri arasında olan rüzgar enerjisi temiz, bol, yenilenebilir olmasının yanında bütün dünya da yararlanılmaktadır. Rüzgar enerji sistemleri, rüzgar alan açık arazilerde kurulur

  Termik Kaynaklar
  Doğalgaz, kömür, petrol ve ürünleri gibi fosillerin yakılması neticesinde meydana gelen ısıdan elde edilen basınçlı sıcak su buharı buhar türbinini döndürür. Türbin şaft miline aküple bağlı genaratör çıkışından elektrik enerjisi üretilir. Bu tür elektrik enerji üretimi yapan sistemlere termik elektrik santrali adı verilir

  Nükleer Kaynaklar
  Atomun çekirdeğinin kontrollü birbiçimde parçalanması sonucunda ortaya çıkan ısı enerjisinden faydalanarak elektrik enerjisi üretimi yapılan sistemlerdir. Bu sistem ile çalışan santrallere nükleer elektrik santrali denilmektedir.

  Gelgit Enerji
  Gün içerisinde belirli saatlerde dünya üzerindeki suların alçalıp yükselmesine gelgit (medcezir) olayı denir. Ayın hareketlerine göre deniz suları yerçekiminin etkisiyle alçalıp yükselir. Deniz yükseldiği zaman sular bir havuzda toplanır. Tıpkı hidroelektrik santralindeki gibi elektrik enerjisi üretme sistemidir.

  Jeotermal Enerji
  Jeotermal enerjikaynağı yerkabuğunun içindedir. Temiz ve sürdürülebilir bir enerjidir. Yerkabuğunun birkaç kilometre altından magma tabakasına kadar farklı derinliklerden yeryüzüne çıkan bu enerji sıcak su buharı veya gazlardan yararlanarak yapılan elektrik enerjisi üretme sistemine jeotermal enerji denir.

  Güneş Enerjisi
  Güneşten elde edilen enerji çeşididir. Güneş enerjisi elektrik üretimi; güneşten gelen ısı ve ışığın enerjisinden yaralanarak elde edilen elektrik enerjisidir. Güneş enerjisi, son yıllarda yenilenebilir enerji kaynakları içinde yer almaktadır. Güneş enerjisi büyük bir enerji kaynağıdır.


  Dalga Enerjileri
  Okyanus denizler gibi büyük su kütlelerinde oluşan dalgaların enerjisinden yararlanmaktır. Dalga enerjileri yenilenebilir enerji formlarından bir tanesidir.

  Üretimindeki zorluklar:

  Dalgaların yüksek gücüne rağmen düşük hızlarda ve farklı yönlerde hareket etmesi
  En güçlü fırtınalara ve tuzlu suyun sebep olacağı paslanmaya dayanacak yapıların yüksek maliyetinin olması
  Bakım ve kurulum maliyetinin fazla olmasıdır.

  Okyanus Enerjisi


  Okyanuslar iki çeşit enerji üretmek için kullanılırlar. Güneşin ısısından yararlanan termal enerji, diğeri dalgalardan ve gelgitlerden yararlanan mekanik enerjidir. Dünyanın %70’lik bölümünü kaplayan okyanuslar aynı zamanda dünyanın en büyük güneş toplayıcılarını da meydana getirirler.
   
Yükleniyor...