Elma Kabızlık Yapar mı?

'Güncel Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 9 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Elma Yemek Kabızlık Yapar mı?  Elma kabızlık yaparmı merak edilen bu sorunun yanıtını öğrenmeden önce ben hep tam tersini düşünürdüm açıkçası ama fazla elma yemek cidden kabılzık nedeni olabiliyormuş.

  elma-kabizlik-yaparmi-.jpeg

  Özellikle de günde 2-3 tane elma yiyorsanız ve yine günde 6-8 bardaktan az su içiyorsanız kabızlık sorunu yaşama ihtimaliniz çok yüksek olarak görünmektedir.Sağlıklı bir sindirim sistemi için gereken besin lifi bağırsaklarda, dışkının sistemden atılmasına yardımcı olan nemin azalmasına yol açabilir. Bu sorun özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir sindirim problemidir.

  Elmanın sindirim sisteminde yarabileceği bir diğer problem ise gazdır. Aşağı yukarı diğer tüm meyveler gibi şeker (fruktoz) içeren elma bağırsaklarda gaz üretimine, şişliğe ve buna bağlı olarak karın ağrısına neden olabilir.

  Yalnız burda şunu söyliyemeyiz elma kesinlikle kabızlık yapar demek çok da doğru bir şey değildir.

  Birçok vitamin, mineral ve besin lifi bakımından zengin olan elma en faydalı meyveler arasında yer alıyor ve mevsiminde, organik elma yemenin sağlığa bir çok faydası bulunuyor. Elma nedeniyle kabızlık ve gaz sorunu yaşamamak için aşırıya kaçmamalı ve her gün vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda su içmeniz gerektiğini unutmamalısınız.
   
Yükleniyor...