elma sirkesi şeker hastalığı

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 17 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Elma sirkesi şekeri düşürür mü
  Elma sirkesi şeker hastalığına iyi gelir mi
  Elma şirkesi şeker


  Elma sirkesinin faydalarından biri de, pek çok rahatsızlık gibi şeker hastalığına da iyi gelmesidir. Yapılan araştırmalara göre yemekten önce içilen 2 çorba kaşığı elma sirkesi sayesinde karbonhidrat ağırlıklı yemekler yüzünden artan kan şekeri dengeleniyor. Elma sirkesi midemizin boşalmasını geciktirip, patates ve makarna türü yiyeceklerden aldığımız şekerin emilimini yavaşlatıyor ve hasta insülin kullanıyorsa bunu daha etkin bir hale getiriyor. Elma sirkesinin şeker hastalığına iyi geldiğini bilimsel olarak kanıtlayan ise üç Türk öğrenci.

  Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi nde öğrenim gören gençlerin fareler üzerinde yaptığı deney şöyle: Öğrenciler önce fareleri şeker hastası yaptı. Sonra farelere tok karnına her gün binde 6 oranında elma sirkesi içirdiler. 6 ay süren bu çalışmanın ardından farelerin karaciğerleri, kalp ve gözleri, beyin ve böbrekleriyle sinir, damar ve kan dokularından örnekler alınıp incelendi. İnceleme sonunda şeker hastalığında dengede tutulmayan kolestrolün organlara zarar verildiği görüldü. Elma sirkesi içirilen farelerin organları ise kolestrolden etkilenmedi. Şeker hastalığının yan etkileri doku ve organlarda oluşmadı. Bu araştırmaya göre elma sirkesi tok karnına alınmalı, yediğimiz yemeklerin binde 6 oranında tüketilmeli.

  Aynı üniversite öğrencilerinin yine fareler üzerinde yaptığı deneyde elma sirkesinin şeker hastalığında ve menopoz döneminde kolestrolü dengelediği ortaya çıktı. Menopoza giren kadınların bu dönemde yağ ve kolesterol metabolizma dengesi ne yazık ki bozuluyor. İşte bu dönemde kullanılan elma sirkesi kolestrolü dengeliyor, koruyucu etki yaratıyor.
   
Yükleniyor...