Elvis Presley kimdir

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 5 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Elvis Presley biyografisi
  Elvis Presley hayatı

  Elvis Aaron Presley, 8 Ocak 1935de Missisippide doğdu. Çocukluğu boyunca Pentecostal Kilise Korosu'nda şarkı söyledi. 1948 yılında ailesi Memphise yerleşti. Blues ve caz müzikle tanışması ve bu müzik türlerine ilgi duyması onu şarkı söylemeye itti. 1953 yılında liseden mezun olduğunda, daha 18 yaşındayken müzik firmalarının kapısını aşındırmaya başlamıştı. "My Happiness" ve "Thats When Your Heartaches Begin" parçalarını annesine doğum günü armağanı olarak yazmıştı. Memphis Recording ve Sun Recordinge giderek sesini dinlemelerini istedi. Plak yapımcısı ve müzik şirketi sahibi Sam Phillips, Elvisin ses tonundan ve müzik tarzından çok etkilendi.

  1954 yılında, gitarda Scotty Moore, bas gitarda Bill Black ile birlikte ilk stüdyo kayıtlarını yaptılar. "That's All Right" ve "Blue Moon of Kentucky" blues tarzında hareketli rockn roll parçalarıydı. Sun Recordsla yaptığı kontrat, RCA Record firmasına satılınca yavaş yavaş kariyer basamaklarını tırmanmaya başlamıştı. Bu sıralarda çıkardıkları 5 single gençlerin ilgisini çekerek, müzik listelerinde ilk 10'a girmeye başlamıştı. Bu 5 single içinde en ilgi çeken parça ise "I Forgot to Remember to Forget" tı ve country listelerine 1 numaradan girmişti. "Heartbreak Hotel" parçası ise Elvis Presleyin tekrar müzik listelerine girip 8 hafta boyunca listelerde kalmasıyla son buldu.

  Ed Sullivanın televizyon programına çıkan Elvis Presley, hareketleri ve konuşmasıyla ilgi çekti. Bu ilginin farkına varan ve onların direk kalplerinde son bulan parçalarla karşılık veren Elvis, bu dönemde "Don't Be Cruel", "Hound Dog", "Love Me Tender", "All Shook Up" ve "Jailhouse Rock" parçalarını yaptı. "I Want You, I Need You, I Love You" parçasıyla 11 hafta boyunca listerde kalan Elvis, hızla yükseliyordu. 1956 Kasımında "Love Me Tender" filmiyle kamera karşısına geçti; böylece ileride 31 filmde yer alacağı Hollywood stüdyolarıyla tanışmıştı.

  Bu filmden iki ay önce Ed Sullivanın televizyon programında "Love Me Tender"ı televizyon ekranlarında onu izleyen 54 milyon izleyici önünde söyleyerek ününe ün katmıştı; artık Amerika onu konuşmaya, onu dinlemeye başlayacaktı. 1973 yılında eşinden boşanan Elvis Presley, 1977 yılında Indianapolisdeki son konserinden sonra, 16 Ağustos 1977 tarihinde öldü. Ölümünden sonra açıklama yapan Doktor Jerry Francisco, ölümüne kalp yetmezliğinin neden olduğunu söyledi. Tüm dünyada büyük üzüntü yaşayan hayranları, Elvis Presleyi rockn roll müziğin öncüsü, kralı ve babası olarak ilan ettiler.

  [​IMG]

  alıntı
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Elvis Presley kimdir
 1. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  941
 2. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  884
 3. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  788
 4. ZeuS
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  2,975
 5. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,890