Emeklilere Müjde

'Haberler' forumunda By RiZeLi tarafından 8 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Emeklilere Haber


  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçerin, kamu çalışanlarına verilen maaş promosyonunun emeklilere de verilmesi için çalışma başlatılması talimatı verdiği ortaya çıktı.

  Dinçerin talimatına göre, tamamı bankalardan karşılanacak maaş promosyonunun yüzde 70i emekliye, yüzde 30u ise Sosyal Güvenlik Kurumuna verilecek. Böylece, Türkiyedeki 9 milyon emekli, her yıl 1 maaş tutarında promosyon elde etmiş olacak.

  Dinçer, geçtiğimiz perşembe Memur-Sene bağlı Emekli Bir Sen Genel Başkanı İsrafil Odabaş başkanlığındaki yönetim kurulu üyelerini bakanlıkta kabul etti. Edinilen bilgiye göre, Odabaş, emeklilerin sendikalaşması yönündeki sorunları ile kamu çalışanlarına verilen maaş promosyonlarına ilişkin sorunlarını iletti.

  Odabaş, bankaların emeklilerden komisyon adı altında yapılan kesintilerini 2009 itibariyle iptal edildiğini, emeklilere maaşını veren banka sayısının 4ten 23e çıkarıldığını söyleyerek Dinçere teşekkür etti. Odabaşın “Ancak diğer çalışanlar gibi promosyon almıyoruz sözleri üzerine, Dinçer telefonu açarak SGK yetkilisine, “Neden verilmiyor? diye sordu. Dinçer, telefonda aldığı cevabın üzerine, şunları kaydetti:
  “Hemen bankalarla gerekli görüşmeleri başlatın. Banka genel müdürlerini toplantıya çağırın. Erekli düzenlemelir yapın. Bankalardan alacağımız promosyonun yüzde 30u bize kalsın. Yüzde 70ini emekliye verin.
  Odabaşın alacakları promosyonun yüzde 30unun SGKya devredilmesine itiraz etmesi üzerine, Dinçer, “Yüzde 30 bizim hakkımız dedi.

  Bankalar hazır


  Emeklilere maaş promosyonu verilmesi için memurların maaş promosyonu almasını öngören genelgede düzenlemeye gidilmesi öngörüyor. Emekliye promosyon vermek konusunda bankaların hazır olduğu bilindiği için, SGK ile bankalar arasındaki görüşmelerin çabuk sonuçlanması bekleniyor. Yetkililerin 9 milyon emekliye her yıl 1 maaş tutarında promosyon verilmesi üzerinde durdukları, ancak emeklilere verilecek promosyon miktarının herkes için eşit oranda olabileceği de belirtiliyor. SGKnın 2010 için ödeyeceği emekli maaş miktarı 75 milyar TL civarında olacağı bildirildi.

  Sendikalaşma için bekleyin uyarısı

  Dinçerin görüşmede, emeklilerin, sendikalaşmaya ilişkin yasal statü bulunmadığına yönelik eleştirilerini dinlediği sendika yöneticilerine, “Haklısınız. Ancak, zamanı gelince gereken düzenlemeyi yapacağız. Bize güvenin. Biraz daha bekleyin uyarısıyla karşılaştı.
   
Yükleniyor...