Emel Sayın Kimdir Resimleri

'Biyografi' forumunda Aderito tarafından 26 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Emel Sayının Resimleri


  20 Kasım1945 da sivasta doğmuştur . ses sanatçısı, müzik yorumcusu ve sinema oyuncusu. Dört kız çocuğu (Emel, Şenel, Fatoş, Hülya) olan Üsküp kökenli Meşhur Suade ve Ahmet Sayın isimli 1926′da gelen muhacir bir ailenin en büyük kızıdır. Sayın, T.C. Devlet Sanatçısıdır.

  13 yaşındayken Arif Sami Tokerden müzik dersleri almaya başladı. Tokerin yetiştirdiği en ünlü ve yetenekli sanatçı olarak kabul edilmektedir. Üç yıl Münir Nurettin Selçuktan ders alarak müzik eğitimine devam etti. Edirne / Uzunköprü Gazi Turhan Bey Ortaokulu ve Çapa Lisesinden mezun olduktan sonra üç yıl süresince İstanbul Belediyesi Konservatuvarı (Beşiktaş) Şan Bölümünde Fransada zamanında Münir Nurettin Selçuka da hocalık yapmış olan şan hocası Alis Rosenthal dan dersler aldı. Muhittin Sadaktan da solfej dersleri aldı (dönem arkadaşları Mine Mater, Erkin Koray ile aynı solfej sınıfındaydılar). Bu arada Hürriyet Haber Ajansının açtığı yarışmada Münir Nurettin Selçuka ait ağır bir klasik okuyarak Ses Kraliçesi seçildi.

  Daha 17 yaşındayken Ankara Gençlik Parkında Necdet Yazarın gazinosunda ilk defa sahneye çıktı. 1963 yılında Ankara Radyosuna sınavla solist olarak girdi ve yaklaşık yedi yıl hizmet verdi. Ankara seyircisi karşısında sahne tecrübesi kazanan sanatçı, Egemen Bostancının teklifiyle İstanbul müzik piyasasına transfer oldu ve Lalezâr Gazinosunda assolist olarak sahne almaya başladı. Bu arada İstanbul Radyosuna geçti ve İstanbula yerleşti. İstanbula gidişiyle yoğun bir çalışma dönemine giren emel sayın pek çok müzik albümünün yanı sıra sinema filmlerinde de rol aldı.

  İstanbula gidişiyle yoğun bir çalışma dönemine giren Emel Sayın pek çok müzik albümünün yanı sıra sinema filmlerinde de rol aldı. Ancak, 1970′lerin ortasından itibaren sinemadan uzaklaşarak yalnızca müzikle ilgilenmeye başladı. 2001 yılında Mehmet Ali Erbille birlikte Aşkım Aşkım adlı TV dizisinde rol aldı. Daha sonra Kanal Dde Karınca Yuvası adlı dizide rol aldı.Sonrasın da Kanal 1′de Aşkım Aşkım adlı dizide oynadı. Mavi boncuk adlı filmi Tarık Akanla oynadığı en güzel filmlerinden birisi olarak geçmektedir.

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]  [​IMG]