Emile Zola romanları

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 28 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. emile zola kitapları


  1-Nana - Emile Zola

  [​IMG]

  Zola'nin yirmi ciltlik Rougon-Macquart roman dizisinin en unutulmaz cildidir "Nana". Nana, bir fahisedir. Ilk önceleri bir tiyatro oyuncusu olan Nana daha sonra fahise olur ve hayati bir düsüs içine girer. Ilk basildigi gün on binler satan ve Fransa'yi ayaga kaldiran "Nana" elestirmenler arasinda da büyük ayriliklara ve tartismalara yol açmisti.Insan disi bir cinselligin dünya edebiyatindaki simgesi olan "Nana" dünyanin en eski meslegi olan fahiseligin edebiyattaki en mitik örnegidir. Yazari Emile Zola bu roman için söyle der: "Nananin konusu özetle sudur: Kiçi üzerinde hayatini sürdüren bir toplum. Henüz kizismamis ve pesindekilerle sürekli alay eden bir disi bir köpegin ardindan kosan bir köpekler sürüsü..." Bu romanda Zola bir kadinin bir rejimin ve bir toplumun çürüyüsünü resmediyor. Bu resimde cinsellik tarih ve mit hep birlikte yasiyor ve tükeniyor; ayni anda ve ayni kötü agiz kokusu içinde.


  2- Meyhane - Emile Zola

  Meyhane, yayımladığı yıllarda Fransa'da büyük bir tartışma başlatır. Fransız yazarları birbirine düşüren roman, ülkenin edebiyat dünyasını da ikiye böler.

  3-Bir Aşk Sayfası - Emile Zola

  Bir Aşk Sayfası, evli bir doktorla, kiracısı olan dul bir kadının yasak aşkını konu edinir. Her şey dul kadının kızının rahatsızlanmasıyla başlar.

  Diğer Romanları

  4-Therese Raquin
  5-Paris Yıldızı
  6-Germinal
  7-Gerçek
  8-Emek (2 Cilt)
  9-Toprak
  10-Rahip Mouret'nin Günahı
  11-Yaşama Sevinci
  12-Hayvanlaşan İnsan
  13-Paris'in Karnı
  14-Oyun Bitti
  15-Paris Yaşamı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Ara 2012