Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gereken Durumlar

'Kadınca' forumunda Yasemin tarafından 29 Mar 2013 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Bebekler için anne sütünün faydası kesinlikle tarışılmaz. Fakat bebeği sütten vaktinden erken ya da geç ayırmak fiziksel ve psikolojik birçok probleme neden olabiliyor. Annelerin bu süre içerisinde dikkat etmesi gereken ayrıntılar neler.Eğer Çocuk Zamanında sütten kesilmiyorsa; Anneye bağımlı oluyorlar.Çocuklarda Kişilik bozukluğu oluşabilir.Çocuğun bireysel gelişimi kısıtlanır.Sosyal ilişkiler kurmakta güçlük çeker.Çevreden aldığı tepkiler sonucu özgüven eksikliği olabiliyor.

  Dikkat etmeniz gereken hususlar;Bebeği memeden kesmek için en uygun yöntem emzirme sıklığı ve süresini azaltmaktır. Bunun için bebeğin ve annenin hazır olması gereklidir.Yeni bir bakıcı, taşınma, boşanma, fiziksel bir rahatsızlık ve diş çıkarma gibi bebeğin hayatında önemli bir durum varsa memeden ayrılma bir süre ertelenmesi gerekmektedir.

  Uygun koşullar sağlandıktan sonra, ek gıdaya geçilmişse; ilk günler günde bir kez bebeğin emmek istediği bir saatte emzirmek yerine bardak, fincan ya da kaşıkla ek gıda vermeyi deneyin. Daha sonraki günler bu uygulamanın sıklığını artırabilirsiniz.

  Emzirmeyi önce gündüz sonra gece kesmelisiniz;Eğer bebek emme konusunda çok ısrarcı olursa dikkatini başka bir tarafa çekmeye çalışın. Bunun için beraber oyun oynayabilir, gezmeye gidebilir ya da farklı bir aktivite deneyebilirsiniz.

  Yine de bebek ısrar ediyorsa, dikkat dağıtıcı bir ortamda kısa süreli emzirme yapabilirsiniz.Bebeğin memeden kesildiği dönemde bebeğinizle tensel ve duygusal temasınızın yoğun olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.
   
Yükleniyor...