En Çok Elektrik Harcayan Aletler

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 11 May 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çok Elektrik Harcayan Ev Aletleri


  En Çok Elektrik Harcayan Aletler Neler

  Bazı elektrikli ev aletleri kapatılsalar bile elektrik tüketimini sürdürüyorlar. Bu da hem gereksiz bir enerji tüketimine hem de tüketicilerin elektrik faturalarının kabarmasına neden oluyor.

  Bilgisayar
  Bilgisayar çalışırken gücü yaklaşık 140 Watt yükseliyor. Bilgisayarda tüm işlemler durdurulduğunda da sayaç dönmeye devam ediyor. Bilgisayarın hemen çalışabilmesi için sürekli stand by olması gerektiği göz önüne alındığında, bu da mantıklı gözüküyor.

  Ancak bilgisayarda hiç bir işlem yapılmadığı yarı uyanık zamanda da 27 watt gibi oldukça yüksek sayılabilecek bir miktarda lektrik tüketilmesi oldukça şaşırtıcı.

  Bundan daha da kötüsü off düğmesine basıldığında bile PCnin gücünün sıfırlanmayıp 5 watt civarında bir elektrik tüketmesi! Sonuç olarak, bilgisayarın hiç elektrik tüketmediğinden emin olmak için tek bir çözüm var, o da prizin fişten çekilmesi

  Televizyon


  Küçük ekranlı televizyonlar büyük ekranlara göre daha az elektrik enerjisi tüketiyorlar. Ses düzeyinin düşük tutulması da elektrik enerjisi tüketimi azaltıyor.

  Saç kurutma işlemi mümkün olduğu kadar havlu ile makina kullanmadan yapılması gerekiyor. Ortalama olarak, bir saç kurutma makinasının 10 dakika çalışması 60 wattlık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer bir enerji tüketiyor. Bu arada, akıllı sayaçlar ile puant tarifesinden yararlanarak, elektrik tüketiminin indirimli ücret tarifesi uygulanan zaman dilimlerine kaydırılmasıyla, aynı miktarda tüketilen elektrik için daha az ücret ödeniyor.

  Fişte bırakılan plazma TVler, yılda toplam 1452 kilowattlık enerji yiyor.

  Ardından, yılda 311 kilowattla bilgisayarlar, 233 kilowattla oyun konsolları, 144.5 kilowattla dizüstü bilgisayarlar ve 133 kilowattla laser yazıcılar geliyor.

  Elektriğin kW/sinin 20 kuruş olduğu ülkemizde, toplam fatura yükünün böyle bir durumda yüksek olması kaçınılmaz.

  Tüm elektrikli aletlerinizi kapattıktan sonra elektrik sayacınızı kontrol edin. Sürpriz bir şekilde hala döndüğünü göreceksiniz.!

  Örneğin bilgisayarlar işlem yaparken 140 Watt, işlem yapmazken 27 Watt, kapatırsanız bile 5 Watt Elektrik tüketiyor.

  -Kahve Makinenizin Ortalama Tüketimi = 800 W
  -Kahve Makineniz Kapalı Olduğundaki Tüketimi = 1.5 W
  -Ve de Kahve Makinenizin Fişini Çektiğinizde Ulaştığınız Sonuç = 0 W
   
Yükleniyor...