En doğru cep telefonu tarifesi

'Teknoloji Haberleri' forumunda alemşah tarafından 18 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Oldukça detaylı olan tarifeler aboneler tarafından analiz ediliyor mu?

  Yoksa yanlış tarife ve operatör seçimleri yüzünden paralar havaya mı saçılıyor? En doğru cep telefonu tarifesi nasıl seçilmeli?

  Faturasız Gençlik Tarifeleri

  Genç bir abonenin telefona ayırdığı bütçenin 50 TL olduğunu ve bu bütçenin tamamını konuşmaya harcadığını düşünelim. Türkiye’deki konuşma trafiklerini göz önüne alıp, bu abonenin, %80 şebeke içi, %15 diğer operatör ve %5 sabit hatlarla konuştuğunu varsayarak, farklı tarifelerde kaç dakika konuştuğuna bir bakalım. Ayrıca tarife içi görüşmelerde %80'lik payı, %45 tarife içi,%35 şebeke içi olarak ayıralım.

  Turkcell gençTarife

  Bu tarifede konuşan bir abone, 12,5 saat tarife içi, yaklaşık 10 saat Turkcell’lilerle, 19 dakika diğer operatörlerle ve 6 dakika sabit hatlarla konuşabiliyor. Ayrıca hediye 10 TL ile heryöne 2 saat konuşma avantajı olan bu tarifede, SMS ücreti 30 Kr. “Diğer Cep” kampanyasına katıldığınız takdirde diğer operatörlerle dakikası 10 kuruşa konuşabilirsiniz ancak 50 kuruş katılım ücreti ödemeniz gerekiyor. Ücretsiz 5 şarkı indirebildiğiniz bu tarifede, internet kullanımı 50 kuruşa ulaştığında günlük 15 Mb internet kullanımı hediye olarak veriliyor.

  Vodafone Yep Yeni Cep Öğrenci Tarifesi
  Vodafone “Cep Öğrenci” tarifesindeki bir abone ise, 17 saat şebeke içi, 1,5 saat diğer operatörlerle, 32 dakika da sabit hatlarla konuşabiilir. SMS ücretinin 40 kuruş olduğu bu tarifede, 9 TL’ye heryöne atabileceğiniz 3000 SMS alabilirsiniz.

  Avea Mobil Öğrenci Tarifesi
  Mobil Öğrenci tarifesinde aynı bütçedeki bir abone, şebeke içi 13 saat, diğer operatörlerle 2,5 saat, sabit hatlarla 50 dakika konuşabiliyor. SMS ise 50 kuruştan ücretlendiriliyor.

  Genç Avea Tarifesi
  Genç Avea Tarifesinde şebeke içi 13 saat, diğer operatörlerle 19 dakika ve sabit hatlarla 7 dakika konuşabilir, 30 kuruştan SMS atabilirsiniz ayrıca heryöne 120 dakika ve 150 SMS hediye olarak veriliyor.

  50 TL’lik bir bütçeyle oluşan tabloda her operatörün kendine has özelliklerini ortaya çıkardığını görebiliyoruz. Bu birim karşılaştırma analizini ve ek hizmetleri, konuşma alışkanlıklarınıza ve arkadaşlarınızın hangi operatörde olduğuna göre oluşturmalısınız. Tarifenizi bulduğunuzda ise oldukça kazançlı çıktığınızı göreceksiniz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 May 2013
Yükleniyor...