En Faydalı Kaplıcalar

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 12 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. En Faydalı Kaplıca




  En Faydalı Kaplıcalar Nerdedir

  Kaplıca Nedir: Ilıca olarak da bilinir, maden sularından yararlanma amacıyla kaynarcaların çevresinde kurulan tesislere verilen genel isme kaplıca denir.Hijyen, kullanılan araç ve gereçlerin amaca uygunluğu, dekorasyon ve ulaşım kolaylıkları gibi kıstaslara göre en iyi ve En F aydalı Kaplıcalar şöyle sıralanıyor.

  Bursa-Çekirge Termal Turizm Merkezi


  Bursanın Çekirge mevkiindedir. Su ısısı 47-78 derecedir. Banyo kürleri; romatizmal sendromlar, hareket sisteminin diğer ağrılı hastalıkları, kronik iltihaplı ve ağrılı kadın hastalıkları, damar tıkanıkları için uygulanmaktadır.

  Eskişehir-Sarıcakaya-Sakar Termal Turizm Merkezi


  Eskişehire 33 km. uzaklıkta Sarıcakaya ilçesindedir. Su ısısı 35 derecedir. Diyabet, şişmanlık, gut gibi hastalıklarda kanda birikmiş unsurları, bu arada şeker ve yağları temizlediği, asit ürik fazlalığının idrarla atılmasını sağladığı, böbrek taşlarının büyümesine engel olduğu ileri sürülmektedir.

  Konya-Ilgın Termal Turizm Merkezi


  Konyaya 88 km. uzaklıkta, Ilgın ilçesinde, Ilgın-Akşehir yolunun ikinci kilometresinde bulunmaktadır. Su sıcaklığı 42 derecedir. Romatizmal sendromlar, karaciğer, safra yolları, metabolizma hastalıklarının tedavisinde faydalanılmaktadır.

  Muğla-Köyceğiz-Sultaniye Termal Turizm Merkezi


  Köyceğiz Gölünün batı sahilinde ve Ölemez Dağının eteklerindedir. Su sıcaklığı 42 derecedir. Romatizmal hastalıklar, cilt, kan dolaşımı, kalp hastalıkları, solunum yolu, sinir sistemi böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları, kadın hastalıkları, metabolizma bozuklukları ve nekahet dönemlerinde etkili olduğu belirtilmektedir.

  Samsun-Havza Aslan Ağzı-Kızgözü Kaplıcaları


  Samsun Ankara karayolu üzerinde, 85. kilometrededir. Çeşitli romatizma, kırık-çıkık sekelleri ve mevzi ağrıları, sinir, mide, bağırsak, metabolizma, kansızlık gibi hastalıklara iyileştirici etki yaptığı söylenmektedir. Su sıcaklığı 56 derecedir.

  Afyon-Sandıklı-Hüdai Termal Turizm Merkezi


  Sandıklı İlçesine 7, Afyona 66 km. uzaklıktadır. Su sıcaklığı 70 derecedir. Romatizmal hastalıklar, ağrılı sendromlar, kalp ve kan dolaşımı hastalıkları, eklem-kireçlenme rahatsızlığı, sinir ve kas yorgunluğu, kadın hastalıkları tedavileri için gidilmektedir.

  Balıkesir-Gönen Termal Turizm Merkezi


  Gönen İlçesinde, Gönen çayı kenarındadır. Su sıcaklığı 52 derecedir. İçme kürleri; karaciğer, safra yolları, böbrek fonksiyonları için, banyo kürleri ise; romatizma, kırık sekelleri, ağrılı ve iltihaplı kadın hastalıkları, kalın bağırsakların ağrılı, spastik iltihapları, damar sertliği, nörolojik ve vasküler komplikasyon sekelleleri ve nekahet dönemleri için uygulanmaktadır.



  KAPLICALARDAN FAYDALANMA ŞEKLİ


  -Kaplıca Mevsimi: Bölgenin iklim şartları dikkate alınarak tespit edilir. Genelde memleketimizde yerleşmiş kaplıca ve içmelerin mevsimi 15 Mayıs - 15 Eylül arasıdır.

  -Kaplıcalarda Tedavi Süresi (Kür): Gerekli faydayı sağlamak için 3 haftalık bir tedavi ve en az 21 banyo tavsiye edilir.

  -Banyo Zamanı ve Süreler: Banyoya girmeden önce; küçük ve büyük abdest yapmak, banyoda hareketsiz durmak gerekir.
   
Yükleniyor...