En hızlısı tescillendi: Superonline

'Teknoloji Haberleri' forumunda ÑEO™ tarafından 22 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. En hızlısı tescillendi: Superonline

  Telekom operatörü Superonline'ın, 162 ülkede yapılan Genişbant İnternet Hızı başlıklı araştırmasıyla 12-14 Mpbs ortalama hızla Türkiye'nin en hızlı internet sağlayıcısı olduğu tescillendi.

  Operatörün 100 Mbps'e varan fiber internet erişim hızı Türkiye ortalamasını da artırdı. Türkiye 4.54 Mbps ortalama hızla dünya sıralamasında 60. sırada yer aldı. Fiber internet hizmeti ile kullanıcılarına sunduğu hız ülke ortalamasından 3 kat daha fazla çıkan Superonline, Avrupa'da yaklaşık 10.90 Mbps, OECD ülkelerinde ise yaklaşık 9.64 Mbps olarak ölçümlenen ortalama hızları da aştı.

  Amerika merkezli genişbant hız ölçümleme şirketi Ookla Netindex'in, 20 Ağustos - 18 Eylül 2010 tarihleri arasında dünya çapında ev, işyeri, okul gibi birçok farklı noktayı kapsayan Speedtest.net ve Pingtest.net sitelerinin verilerini derleyerek oluşturduğu listede Superonline ve birleşme öncesi kullanılan ismi Tellcom, Türkiye'de en hızlı internet servis sağlayıcıları arasında ilk iki sırada yer aldı.

  Speedstest.net'in derlediği 1 milyon sonuç baz alındığında Superonline, 5 üzerinden aldığı 3,7'lik puanla, Türkiye'de en yüksek müşteri memnuniyetine sahip şirket oldu.

  Superonline Genel Müdürü Murat Erkan sonuçlardan mutluluk duyduklarını belirterek, 2007 yılında başlayan ve bu yılsonunda 23 bin kilometreye ulaşacak fiber optik altyapı yatırımlarını aralıksız sürdürdüklerini söyledi. Dünyanın en hızlı internet erişim teknolojisi olan fiber interneti, dünya ile eş zamanlı Türkiye'ye getirdiklerine dikkat çeken Erkan sözlerine şöyle devam etti:

  "Telekomünikasyon uygulamalarının hayatın büyük bir parçası haline gelmesiyle tüketicilerin genişbant ihtiyacı sürekli artıyor. Özellikle son dönemde 3'lü oyun' ( triple play) hatta artık 4'lü oyuna yönelen, içinde ses, video, görüntü ve mobilin bir arada çalıştığı uygulama trendi için mevcut bakır kablolardan oluşan iletişim altyapısı yetersiz kalıyor. Fiber internet teknolojisi, dünyada internet erişiminde gelinen en son teknoloji ve önümüzdeki yıllarda da üstüne bir teknoloji gelmesi beklenmiyor. Biz bu nedenle artık 'Türkiye'de Bakır Çağı bitti, Fiber Çağı başladı.' diyoruz. Ookla Netindex'in verileri Türkiye'nin de şehirleriyle "uluslararası dijital şehirler" arenasında yer almasını sağlayacak altyapıyı oluşturmak üzere yaptığımız çalışmaların bir sonucudur".

  Bireysel veri indirme hızı için yapılan araştırmada, dünya çapında en az 100 bin farklı IP'si olan ülkeler değerlendirildi ve Superonline kullanıcılarının hızı 12-14 Mbps ile Türkiye ortalamasından 3 kat fazla çıktı. Türkiye'de en az 10 bin farklı IP adresine sahip servis sağlayıcıların değerlendirmeye alındığı araştırma sırasında da, 1 milyon 700 bin 116 farklı IP adresinden yararlanıldı. Bu IP adresleri üzerinde toplam 4 milyon 598 bin 70 test yapıldı ve bu testlerin 238 bin 585 adedinin sonuçları kullanıldı. ISP (internet servis sağlayıcıları) sıralamasında speedtest.net'te yer alan 13 milyon sonuç temel alınarak hazırlandı.
  Haber7​
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - hızlısı tescillendi Superonline
 1. Pardus
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  651
 2. Pardus
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  959