En İyi Bal Nasıl Yapılır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Belinay tarafından 20 Mar 2012 tarihinde açılan konu


 1. Bal Nasıl Yapılır Videolu Anlatım

  Kovandan çıkarılan ballı çerçevelerden tam sırlı ve beyaz olanlar çerçeveli, petekli bal olarak satılmak üzere sır bıçakları veya sır tarağı ile sırları alınır, bu işler arılıkta bulunması gereken kapalı yerde yapılır. Sırları alınan petekler çerçeveleriyle bal süzme makinasına konur, makinanın çalışması halinde merkezkaç kuvvetiyle bal petek gözlerinden fırlayarak süzülmüş olur. Süzülen ballar süzme makinasının alt kısmında toplanır, sonra musluğu açılmak suretiyle önündeki süzgeçten süzülerek tenekelere doldurulmuş olur.

  Balların kolay süzülmesi için, mevsim geçmiş havalar soğuk ise bal süzme yerinin 30 derece civarında ısıtılması lazımdır. Süzülen ballar dinlendirme kaplarına alınır, gerekirse harman yapılır. Dinlendirme kaplarında 48 saat kadar kalan bal içerisindeki hava kabarcıkları köpük halinde diğer kırıntılarla birlikte balın yüzüne çıkar. Ballar uzun müddet bekletilecekse 15 derecenin çok altında tutulmalıdır. Aksi halde renk, lezzet ve enzimlerinde değişiklik olur. Balların pastörize edilmeleri haricinde 40- 50 dereceden fazla ısıtılmaları gerekir.

  Ballar petekli olarak çerçeve veya seksiyon halinde naylon veya jelatinli kağıtlara konarak, süzülmüş halde ise cam kavanozlarda etiketlenmiş olarak satışa çıkarılırlar.

  Bal Nasıl Yapılır Videolu Anlatım

   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Oca 2014
Yükleniyor...