En Önemli Diller

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Sitem tarafından 8 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. En Önemli Diller nedir
  Dünyadaki En Önemli Diller

  Kariyer açısından en önemli diller İngilizce,Almanca,İspanyolca ve fransızcadır..

  Dündaki önemli dilleri söyle sıralaya biliriz;

  Fransızca
  Normalde bu dil öğrenmek için zaman harcayacak kadar önemli bir değildir.(ilerisine bir bakarsak) Grameri oldukça basittir ancak aksanı çok zordur. İsim halleri yok ama fiil çekimleri var ve sıfatlar isimlere göre biçim alırlar. Şart kipi vardır ve bunların iyi öğrenilmesi lazım.

  İspanyolca
  Amerikalılar için ikinci ana dildir. Fransızcadaki gibi kelimenin son birkaç harfini okumamak gibi bir sorun yok. Fransızcadan daha kolay telaffuzu var. İspanyolcanın grameri(diğer tüm romen dilleri gibi) fransızcaya benzer ve
  şart kipleri sizi bekler. Bu dili öğrenen Portekizce'yi de öğrenmiş olur.
  Portekizce
  En çok konuşulan 9.dildir. Portekizcenin genizden gelen tonlaması fransızcaya göre daha kolaydır. Grameri ise yanlızca ispanyolcadan birazcık daha zordur.

  Almanca
  Almancanın sonu gelmeyen bağlı cümleciklerine takılıp kalsanızda aslında zor bir dil değildir. Almancada üç isim cinsi ve dort isim hali vardır ve hepside basittir. İsmin yalnızca bir halinde düzensiz değişim vardır. Diğer durumlarda harfi tarifler(artı çekimler) sıfatlar ve diğer niteleyicilerle düzenlenebilir. Almanca bilim, felsefe, opera ve uluslararası ticaret için
  öğrenilmesi gereken bir öenmli dildir.

  İtalyanca
  italyanca latincenin kolaylaştırılmış halidir. Bu dilde üç çeşit sıfat vardır. İsim halleri kaldırılmıştır. Telafuzu çok berraktır. Harflerin sesleri yöneten düzenli kurallarını öğrendikten sonra italyanca bir gazeteyi kolayca okuyabilirsiniz. İmla tuzakları yoktur. Eğer öğrenmek istiyorsan bu dili yerlileri sana sıcak yaklaşır ve yardım ederler.Espresso ikram ederler.

  Flemenkçe
  Belçikalı, hollandalı, endonezyalı ve beyaz güney afrikalının dilidir. Almancadan daha kolaydır. İki isim cinsi bulunur ve bundan garip bir şekilde dişi ve eril değil genel ve cinssiz(nötr)'dür. Fiilleri sonu almanca da olduğu kadar çok değişmez ve cümle düzeni almancadan çok ingilizceye benzer. Alay geçilecek derecede çok garip bir gırtlak yapısı vardır. Sanki patlak egszost borusu gibi ses çıkartıyorsunuz. Flemenkçe öğrendiğinizde, Almancanın 40% ını cepte bil.

  Rusça
  En fazla Konuşulan 4.dil rusça'dır. Rusçayı doğru konuşmayı öğrenmek çok zordur. Alfabesi 20 dakika'da öğrenilebilir. Üç isim cinsi farklı şekillerde sınıflandırılmış isim grupları ile birlikte altı isim hali tıpkı bir sıfat gibi kullanılan geçmiş zaman ve yalnızca isim, sayı ve zaman değil, aynı zamanda da kavram olarak adlandırılan bir şey içeren fiiller gibi gerçek zorluklarla yüz yüze kalırsın. Rusça kadirşinaz bir dildir. Bunu anadil olarak konuşanlar duyarsa sizin konuştuğunuzu sevinirler. Rusçayı öğrenirsen bir düzüne slav dilide öğrenmiş olursun.

  Çince
  Yaşam boyu ilgilenmeniz gereken bir uğraştır. Çince biraz daha fazla çalışabilmeniz için sabahın erken saatinde yatağınızdan sizi kaldırır. Bunlarla birlikte çok çok fazla insanda çince konuşur. Birinci dil. Mandarin diyalektini öğrenmek gerekir. Konuşma dili son derece kolaydır. Cince de gramer olarak hiçbir şey yoktur. Fiiller, isimler ve sıfatlar hiçbir nedenle değişen son ekler almazlar. Cince de her bir soru için farklı evet hayır kelimesinin olduğu doğrudur. Öğrenimi kolaydır. Sorular: Oynayacak, oynamayacakmısın, evet oynicam, hayır oynamicam. (Bu tip sorular) Çincede alfabe yok. İdeogram vardır. Her bir ideogramın yada yazı karekterini kendine özgü ayrı bir anlamı var. Ezberlemek gerek. Seksen bin felan karakter var. Ama 6 bin kadarını öğrendikten sonra gazete okuyabilirsin. Bu kaarkterler 214 radikal parçaya ayrılır. Buda ezber için çok iyi. Çince karekterlerin tümü tek hecelidir. Çincede bu yüzden tonlama aracılığı ile farklı kelimeler ulaşışır. Her bir cince kelimenin tıpki bir muzik notası gibi ayrı bir tonlaması var. Mandarınde 4 tonlama kantanda 9 tonlama var. Karekterler çin'in ruhunu gösterir. Mesela huzur için kullanılan karekterde çatı altındaki bir kadın görünür. Bu yöntemle kolayca öğrenebilirsin.

  Japonca
  Japonca'da çince konuşmak kadar kolay yazı dili ise zordur. Yazı ve konuşmayı birlikte öğrenmelisin. Japonca çinceden alınmış birkaç bin karekter vardır. Japoncadea endişe etmenize neden oalcak herhangi bir tonlama yoktur ve japonca dilbilgisi isim, sıfat, fiil değişimlerinden çok belli söyleyiş biçimleri üzerinde dururn. Japoncada çincede olmayan bir berraklık vardır. Ticari avantajları vardır.

  Arapça
  Zor anlaşılır. Gırtlaktan telafuz edilir. Sağdan sola yazılır. Her harf, kelimenin başında ortasında ve sonunda oluşuna göre farlı bir şekilde yazılır.

  İbraniceZor dillerden biridir. İsrailde ve batıdaki küçük musevi yerlerinde kullanılır. Eğer yahudi değilseniz museviler bu dili öğreniyorsun diye taktir etmez seni. İbranice alfabesini öğrendiğinizde eski nazi dilindeki aynı alfabeyi öğrenmiş oluruz.

  Yunanca
  Orta derecede zordur. Her fiilin iki şekli vardır ve fiiller kişilere sayılara ve zamanlara göre değişir. Sıfatlar isimlerin cinsi ve sayısıyla uyumludur.

  İsveççe, Danimarkaca, Norveççe
  iskandinav dilleridir. Önce norvecciyi öğrenmelisin. Danimarkalı Norveçli ile anlaşabilir fakat isveçli ile anlaşamaz. İsveçli norveçli ile kolayca anlaşılır. Bu dillerde fiiller insanlara sayılara göre değişmez. Zamanlarda ise küçük bir değişikliğe uğrar. İsmin iki cinsi vardır. Genel ve cinssiz. İskandinavyalılar bu dünyada kendi dillerini öğrenenlere karşı en fazlaminnettarlık duyan kişilerdir.


  Lehç, Hırvatça, Çekce, Slovakya, Slovenya
  Bu batı slav dilleri roma alfabesini kullanılır. Doğu slav dillerinde ise kril (eski slav alfabesi) kullanılır. Slav dillerinin tüm hepsi karmaşık dilbilgisine sahiptir. 7 isim hali vardır. Rusça öğrenmenizi kolaylaştırır. Yada tam tersi.

  Endonezca
  Bu müslümanların konuştuğu en büyük dildir. En kolay dillerdendir. Paşar malay dili denilir. Önekler ve sönekelr, düzenli isimlere donüşen fiillerin ek anlamlar vardır ama kişiye, isme, zamana, kavrama ayda herhangi bir şeye göre hiçbir çekim bulunmaz. Roma alfabesi kullanılır. Son derece telafuzu kolaydır. Daha önceden başka bir dil çalıştıysanız ne kadar kolay
  anladığınıza şaşıracaksınız. Endonezca, mekonya ve singapurluların dili ile benzer ve filipinlilerin temel dili olan tagalogu öğrenmek için iyi bir başlangıç sayılır.

  Hinduca ve ürdüce
  Hindistanlı ve pakistanda konuşulur. İki dil çok benzer. Dünyada en fazla kullanılan ikinci dil.


  Macarca, Fince, Estonca
  Çok zor bir dildir. Kelimenin vurgusu ilk hecededir. (fince)Herbir kelime bu dillere kaldırım taşlarının parçalayan darbeli çekicin sesine benzer bir ses kazandırırlar. Onbeş tekil isim hali onaltı çoğul isim hali vardır. Diğer ikisinde daha da fazladır.

  Savahilice
  Afrikanın güney kısmında küçük bölgelerde konuşulan dilleride kolayca konuşursun. Roma alfabesi kullanılır. Gramer son derece düzenli ve mantıklı.